Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy najnowsze wystąpienie Donalda Trumpa zwiastuje deeskalację wojny celnej z Chinami?

Donald Trump

Czy najnowsze wystąpienie Donalda Trumpa zwiastuje deeskalację wojny celnej z Chinami?

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, poinformował 24 lutego za pomocą Twittera o wynikach rozmów z przedstawicielami chińskiego rządu na temat deeskalacji wojny celnej, jaką prowadzą ze sobą te dwa kraje.

Reklama

Planowane nałożenie jeszcze bardzie zwiększonych ceł – z 10% do 25% – na produkty importowane z Chin zostało po rozmowach wstrzymane. Jak podał prezydent Trump, podczas rozmów dokonano istotnego postępu.

Całkowity import towarów z Państwa Środka do USA wart jest około 200 miliardów dolarów rocznie. Część z tego stanowią systemy fotowoltaiczne. Powstrzymanie nałożenia zwiększonego cła jest bardzo dobrą wiadomością dla sektora fotowoltaicznego w USA, który chętnie korzysta z produkowanych w Chinach towarów: modułów PV i inwerterów.

Mam przyjemność poinformować, że Stany Zjednoczone poczyniły znaczne postępy w rozmowach handlowych z Chinami w ważnych kwestiach strukturalnych, w tym w zakresie ochrony własności intelektualnej, transferze technologii, rolnictwie, usługach, finansach i wielu innych kwestiach. W wyniku tych bardzo owocnych rozmów opóźnię amerykański wzrost taryf zaplanowany na 1 marca. Zakładając, że obie strony poczynią dodatkowe postępy, planujemy szczyt, na którym spotkam się z prezydentem Xi w Mar-a-Lago, aby zawrzeć umowę. To był bardzo dobry weekend dla USA i Chin! – napisał na Twitterze Donald Trump.

Cła na import z Państwa Środka nałożone zostały jako odpowiedź na nieuczciwe subsydiowanie spółek przez chiński rząd, manipulacje finansowe i kradzież własności intelektualnej. Cła dotknęły m.in. ogniw i modułów fotowoltaicznych, a także inwerterów i innych podzespołów wykorzystywanych do budowy farm fotowoltaicznych. Jak wskazują analitycy, najpoważniej odczuł to rynek inwerterów.

Oczywiście, wpis na Twitterze nie jest w pełni oficjalnym oświadczeniem prezydenckim, co oznacza, że nie wiadomo do końca, jaki będzie los taryf celnych. Póki kraje te ze sobą rozmawiają, sprawa jest otwarta. Szczególnie, że w czasie tych rozmów władze chińskie udzieliły istotnej pomocy zadłużonemu deweloperowi instalacji solarnych Panda Green. Z drugiej strony rząd w Beijing stara się zachęcać deweloperów, by tworzyli instalacje solarne bez centralnych subsydiów. Dodatkowo, lobbyści OZE w USA chcą, by Biały Dom zrobił wyjątek dla systemów PV z uwagi na konieczność redukcji emisji dwutlenku węgla i inwestycji w systemy energii odnawialnej.

Jak informuje brytyjski Guardian, rozmowy pomiędzy Chinami a USA były dobrą wiadomością dla gospodarki Państwa Środka i giełda w Szanghaju zareagował na to wzrostem indeksu o około 3,5%. Zwyżka ta utrzymała się, mimo drobnych korekt kursu.

źródło: pv-magazine.com

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.