Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy ogniwa perowskitowe stanieją? Zamiana złota na miedź

Czy ogniwa perowskitowe stanieją? Zamiana złota na miedź

Indyjska grupa badawcza udowodniła, że drogie złoto zawarte w ogniwach perowskitowych można zastąpić tańszym surowcem. Urządzenie wykazywało prawie identyczną wydajność jak oryginalne ogniwo. Czy miedź zrewolucjonizuje perowskitowy rynek? 

BANER MOBILEB1
Reklama

Ciekawe odkrycie

Grupa naukowców z Indyjskiego Instytutu Technologii Bhilai wykazała, że drogi surowiec jakim jest złoto, używany do produkcji ogniw perowskitowych, można zastąpić tańszym rozwiązaniem. 

Urządzenie z metodą użycia miedzi wykazywało prawie taką samą wydajność jak ogniwo wykonane ze złotem, ale jego stabilność była znacznie niższa. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
oSJZ50AvqlBuMC6EleaA5Oh8HjTOOdWZAEnk8y5j aTakei7 yaXVbGrcmGYxJZMP9zaW8M3xu

Fot:Badanie naukowe Indyjskiego Instytutu Technologii Bhilai/ źródło: pvmagazine.

Problem niestabilności metalu

Badacze wyjaśnili, że miedź, srebro i aluminium używane do metalowych styków często prowadzą do problemów z niestabilnością, ponieważ dyfuzja tych metali wywołuje reakcję chemiczną, która może być szkodliwa dla wydajności ogniwa.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W celu rozwiązania tego problemu, naukowcy sugerują zastosowanie metalowego styku wykonanego z cienkiej warstwy złota i grubszej, pokrywającej się warstwy miedzi.

Podejmowane są wysiłki, aby poprawić stabilność dzięki nowym materiałom perowskitowym i obniżyć koszty na każdym możliwym etapie przetwarzaniapowiedział badacz Nikhil Chander dla pvmagazine – Nasza praca skupiła się na redukcji kosztów poprzez wykorzystanie styków miedzianych zamiast złotadodaje.

źródło: pvmagazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.