Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy przez upały grozi nam zagłada pszczół? Jak im pomóc?

Czy przez upały grozi nam zagłada pszczół? Jak im pomóc?

Ekstremalne fale upałów negatywnie wpływają na ludzi, zwierzęta i środowisko. W Światowym Dniu Pszczoły przyglądamy się problemowi wysokich temperatur i ich wpływowi na życie tych pożytecznych owadów.

Reklama

Pszczoły a upały

W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół. Wiele z nich nie ma dobrze rozwiniętej tolerancji na gorąco. Jak radzą sobie w wysokich temperaturach, których doświadczamy?

Wiosna i lato to najbardziej pracowity czas pracy owadów i wychowywania młodych. Koniec sierpnia to także moment, w którym pszczelarze muszą zadbać o swoich podopiecznych, jeżeli w ich pszczelej rodzinie nie rozwinęła się żadna choroba.

– Przy tak wysokich temperaturach cykl pracy owadów może zostać zaburzony. Gdy jest zbyt gorąco, mogą one spędzać zbyt dużo czasu w ulu, starając się zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz, a przez to nie mają tyle czasu na zbieranie pyłku. To wpływa na zbieranie pożywienia, a następnie odbija się na procesie zapylania i jego efektywności. W tym czasie niezbędnym jest dla nich odpowiednia ilość wody, by się ochłodzić. Zbyt wysokie temperatury wpływają również na zwiększoną śmiertelność trutni, a co za tym idzie – kolejnych pokoleńkomentuje Pan Paweł Matusik z Pasieki Melapis.

Pierwsza pomoc dla pszczół

Jak możemy zatem pomóc pszczołom w czasie upałów? Zapewniając im dostęp do wody oraz odpowiedniej dawki energii. Gdy wyruszają one na poszukiwanie pożywienia, często nie mają siły na powrót do ula. Warto wtedy, żeby miały one dostęp do mikstury miodu i wody, która doda im sił na resztę pracy i bezpieczny powrót. Do dokarmiania pszczół namawia sam Sir David Attenborough, brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej, który od wielu lat uczy nas w temacie życia zwierząt na świecie.

To działanie, które mogą podjąć nie tylko właściciele profesjonalnych pasiek, ale każdy z nas. Coraz więcej domków dla owadów powstaje w miastach np. na dachach wieżowców, centrów handlowych, zakładów produkcyjnych. W ostatnim czasie pasiekę na terenie nowo otwartego zakładu produkcyjnego w Dobrzeniu Wielkim założyło szwedzkie przedsiębiorstwo ASSA ABLOY.

– Musimy w końcu zdać sobie sprawę, że jeżeli nie weźmiemy sobie do serca uwag badaczy i naukowców na temat dbania o środowisko i zwierzęta, możemy wkrótce doświadczać kolejnych zmian, nie tylko klimatycznych. Nasi podopieczni już się zadomowili i zachęcamy do podobnych akcji – mówi Agnieszka Griszczenko z firmy ASSA ABLOY.

źródło: informacja prasowa Assa Abloy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.