Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy rząd Donalda Tuska zdał egzamin klimatyczny?

Czy rząd Donalda Tuska zdał egzamin klimatyczny?

Mija rok od objęcia rządów przez partię Donalda Tuska. Zapowiedzi było wiele, również tych związanych z klimatem. Wśród nich pojawiła się obietnica wyłączenia z wycinki 20% polskich lasów i wprowadzenia ustawy wiatrakowej. Które z postulatów udało się zrealizować? Czy rząd ma się czym pochwalić?

Reklama

Aktywiści protestują

Wątpliwości co do tego mają aktywiści z Greenpeace’u, którzy na początku grudnia protestowali przed siedzibą rządu. Jak podają na swojej stronie, “z polskich lasów wyjeżdża prawie 6 tysięcy ciężarówek wypełnionych ściętymi drzewami. Od 15 października 2023 r. (dnia wyborów), do 15 października 2024 r. z naszych lasów mogło wyjechać nawet 2 miliony takich ciężarówek”. Jednym z przykładów takich działań jest wycinka drzew nad brzegiem Bugu, o której pisaliśmy kilka tygodni temu. 

Aktywiści nazywają miniony rok “rokiem rozczarowań”. Ich głównym zarzutem jest brak przepisów dotyczących ochrony lasów – obiecane 20% terenów wyłączonych z wycinki  zamieniło się na wynegocjowane przez Lasy Państwowe 8%. Pod znakiem zapytania stoi również utworzenie Parków Narodowych, takich jak: Turnicki Park Narodowy w Puszczy Karpackiej czy Park Narodowy Puszczy Boreckiej na Mazurach oraz powiększenie parków: Bieszczadzkiego, Babiogórskiego, Magurskiego czy Białowieskiego.

Wątpliwości budzi również transformacja energetyczna… a raczej jej opóźnienie. 

– Zamiast podjąć strategiczne decyzje o wyznaczeniu dat odejścia od węgla i gazu, 2024 rok zleciał politykom na pudrowaniu problemów energetycznych. Ministra przemysłu Marzena Czarnecka usiłowała za wszelką cenę podporządkować politykę energetyczną całego państwa spółkom górniczym. W tym i przyszłym roku rząd dopłaci nierentownym kopalniom – bagatela – 18 miliardów złotych. Do 2049 roku rząd ma im dorzucić prawie 140 mld zł – czytamy na stronie Greenpeace. 

Aktywiści protestują, a resort klimatu się chwali

Inaczej miniony rok przedstawia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które podsumowuje swoje działania w 18 punktach. Wśród wymienianych osiągnięć znajdują się subwencje ekologiczne dla samorządów, działania dla prosumentów czy powstanie Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu. 

– Włączyliśmy dobry klimat i wiele procesów, żeby bardziej chronić przyrodę, rozwijać czyste i ekologiczne technologie, prowadzić przemyślaną transformację energetyczną i poprawić gospodarowanie odpadami. Odblokowaliśmy hamulec zaciągnięty przez poprzedników i idziemy do przodu – podkreśla ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Za sukcesy ministerstwo uznaje również zwiększenie budżetu programu Mój Prąd, reformę Czystego Powietrza, zamrożenie cen prądu, walkę z nielegalnymi i niebezpiecznymi składowiskami odpadów oraz wsparcie elektromobilności.

AD 4nXfriPOzkM OBufKsVJbT8KWEfrpQpRCwL9QNT5LWQmHBha75uqpX99WaPpvHKzTiX78pHzrbRueKJe9pdAaMd61iIutsv2sfvvgB14vD1KqPKlKq1 pC

Wśród działań na rzecz przyrody resort wymienia: utworzenie nowych rezerwatów, projekt Lasów Społecznych oraz ograniczenie wycinki na blisko 100 tys. ha lasów.

Zobacz też: Przedłużone moratorium polskich lasów. Leśnicy protestują 

Źródła: portalsamorzadowy.pl, Greenpeace, MKiŚ 

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.