Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy sieć 5G zmieni oblicze muzyki i uratuje środowisko?

Czy sieć 5G zmieni oblicze muzyki i uratuje środowisko?

Sieć 5G ma pojawić się w wielu miastach Polski do końca 2025 roku. Technologia będzie przesyłać dane aż dziesięć razy szybciej niż 4G. Eksperci uważają, że 5G wpłynie na branżę muzyczną, która będzie teraz koncertować online. A to świetna wiadomość dla wszystkich, którzy walczą o ochronę środowiska. Przemysł muzyczny generuje w tej chwili bardzo duży ślad węglowy. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sieć piątej generacji może oznaczać wielkie zmiany dla branży muzycznej. Artyści będą mogli tworzyć muzykę na odległość, w wirtualnych studiach. Zamiast żywego muzyka na scenie wystąpi hologram. Niedawno Jamie Cullum przeprowadził pierwszą w historii wirtualną lekcję muzyki z użyciem sieci 5G. Cullum zagrał z sześcioma muzykami – trzech z nich było w Bristolu, trzech w Birmingham, sam Cullum nadawał z Londynu. Telebimy, kamery i mikrofony umożliwiły artystom kontakt z uczniami. Wszystko działało bez zarzutu, nie było żadnych opóźnień, które zwykle są największą przeszkodą w tego typu przedsięwzięciach. Próby i koncerty online z pewnością mogą przyczynić się w przyszłości do redukcji śladu węglowego. 

Zespół Coldplay zrezygnował ostatnio z trasy koncertowej – to pierwszy zespół w historii muzyki, który zdecydował się na taki krok. 

Kolejny rok lub dwa poświęcimy na zaplanowanie, jak nasze trasy mogą być nie tylko zrównoważone, ale także korzystne dla środowiska. Chcemy zrezygnować też z jednorazowych plastików, a nasze występy zasilać energią słoneczną zadeklarował Chris Martin, lider Coldplay. 

O redukcję śladu węglowego walczy też zespół Radiohead. Swój sprzęt muzycy przewożą statkiem, a koncerty są oświetlane lampami LED.

W 2014 roku Brytyjczycy policzyli, jaki wpływ na środowisko mają muzyczne festiwale. Odbyło się wówczas 300 dużych imprez masowych, w trakcie których publiczność zostawiła 23,5 tys. ton śmieci, spaliła 5 mln litrów paliwa i wygenerowała 20 kiloton dwutlenku węgla i 80 kiloton podczas podróży. 

Czy popkultura może być bezemisyjna? Całkiem możliwe, że sieć 5G przyczyni się do zwiększenia działań na rzecz ochrony środowiska wśród artystów wielkiego formatu, a koncert w kilkudziesięciu krajach równocześnie z hologramem ulubionej gwiazdy będzie oczywistością. 

Źródło: kultura.onet.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.