Podnoszenie się temperatury na ziemi powoduje, że duże lodowe bryły zaczynają się topić i szybko poruszać, często wpływając do oceanu. Ten ruch jest tematem najnowszych badań naukowych, które zostały opublikowane w czasopiśmie “Earth and Planetary Science Letters”.
Niektóre miejsca naszej planety ocieplają się znacznie szybciej niż inne. Tak jest np. w przypadku Arktyki. Ten fakt ma poważne konsekwencje. Po pierwsze, topnienie lodu powoduje wzrost poziomu morza i zalewanie obszarów przybrzeżnych – sprawia też, że burze, huragany i tajfuny stają się bardziej destrukcyjne i częściej występują. Topnienie lodu powoduje również sprzężenie zwrotne, które może wpływać na dalsze ocieplenie, a następnie utratę gór lodowych.
Należy zauważyć, że istnieją różne rodzaje lodu. Jeden unosi się na wodzie i nazywa się lodem morskim. Kiedy się topi, poziom wody w oceanach prawie się nie zmienia, ponieważ lód ten stanowi już część morza. Inny lód jest na lądzie w postaci np. dużej pokrywy lodowej lub mniejszego lodowca. W niektórych przypadkach rozciąga się aż do oceanu, gdzie częściowo pływa po wodzie. Kiedy ten lód lądowy topi się, woda wpływa do oceanów i może powodować wzrost jego poziomu.
Tak więc znaczenie lodu zależy od tego, jakiego jest rodzaju, gdzie się znajduje i jak szybko się topi, co wpływa na szereg zmian klimatycznych. Naukowcy przyjrzeli się lodowcom o dużej powierzchni, które zazwyczaj występują w zimnych i suchych obszarach, gdzie opady śniegu są ograniczone. Posiadają one wystarczającą ilość wody, aby spowodować około 1 stopę (około jednej trzeciej metra) podniesienia poziomu morza.
Foto: Bobistraveling z Flickr
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.