Czy topnienie każdego rodzaju lodu jest tak samo niebezpieczne?

Podnoszenie się temperatury na ziemi powoduje, że duże lodowe bryły zaczynają się topić i szybko poruszać, często wpływając do oceanu. Ten ruch jest tematem najnowszych badań naukowych, które zostały opublikowane w czasopiśmie “Earth and Planetary Science Letters”.

Niektóre miejsca naszej planety ocieplają się znacznie szybciej niż inne. Tak jest np. w przypadku Arktyki. Ten fakt ma poważne konsekwencje. Po pierwsze, topnienie lodu powoduje wzrost poziomu morza i zalewanie obszarów przybrzeżnych – sprawia też, że burze, huragany i tajfuny stają się bardziej destrukcyjne i częściej występują. Topnienie lodu powoduje również sprzężenie zwrotne, które może wpływać na dalsze ocieplenie, a następnie utratę gór lodowych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Należy zauważyć, że istnieją różne rodzaje lodu. Jeden unosi się na wodzie i nazywa się lodem morskim. Kiedy się topi, poziom wody w oceanach prawie się nie zmienia, ponieważ lód ten stanowi już część morza. Inny lód jest na lądzie w postaci np. dużej pokrywy lodowej lub mniejszego lodowca. W niektórych przypadkach rozciąga się aż do oceanu, gdzie częściowo pływa po wodzie. Kiedy ten lód lądowy topi się, woda wpływa do oceanów i może powodować wzrost jego poziomu.

Tak więc znaczenie lodu zależy od tego, jakiego jest rodzaju, gdzie się znajduje i jak szybko się topi, co wpływa na szereg zmian klimatycznych. Naukowcy przyjrzeli się lodowcom o dużej powierzchni, które zazwyczaj występują w zimnych i suchych obszarach, gdzie opady śniegu są ograniczone. Posiadają one wystarczającą ilość wody, aby spowodować około 1 stopę (około jednej trzeciej metra) podniesienia poziomu morza.

Foto: Bobistraveling z Flickr