Czym jest złom?

Zużyte metalowe przedmioty, których już nie potrzebujemy to złom. Należy je segregować. Można wrzucać do pojemnika na metal i plastik lub zbierać i sprzedawać w specjalnych punktach skupu złomu.

Twarda stal

Najpopularniejszym stopem jest stal. Z pewnością używasz jej na co dzień. Zrobione są z niej konserwy, sztućce i niektóre naczynia i uchwyty. Robi się też stalowe rury, różne części w samochodach. Stalowe przedmioty są wszędzie. Dlatego też tak ważne jest segregowanie niepotrzebnych stalowych elementów. Stal nie traci żadnych swoich cech i można ją przerobić na dowolne przedmioty. Oszczędza się wtedy bardzo dużo energii. Ogranicza też zanieczyszczenie powietrza i wody – dbamy w ten sposób o środowisko!

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak segregować stal?

Elementy stalowe zazwyczaj są dosyć ciężkie. Warto je zebrać i oddać do skupu. Takie miejsca znajdują się w każdym, nawet małym mieście. Przyniesione tam przedmioty są ważone i kupowane od nas na kilogramy. Można za nie otrzymać pieniądze, które stają się takim małym kieszonkowym. Musisz jednak pamiętać, że przedmioty oddawane do skupu muszą być czyste. Bez resztek jedzenia, czy innych środków. Muszą też być tylko ze stali. Inne materiały, na przykład papierowe naklejki czy folie trzeba usunąć. Do skupu nie oddaje się też puszek po farbie. Jest to ważne, bo złom oddawany do skupu jest zgniatany w takie duże klocki, które łatwo transportować. Ze skupu trafiają one do hut stali, gdzie są przetapiane i używane do tworzenia kolejnych przedmiotów.

Aluminium, czyli świat puszek

Aluminiowe przedmioty, które każdy zna, to puszki. Kiedy się je wyrzuca lub oddaje do skupu (tak, istnieje też skup aluminium i innych metali), najlepiej je zgniatać. Zajmują wtedy mniej miejsca. Zgniatanie ich nogą to też wielka frajda. Wyglądają później jak małe krążki, łatwiej je przenosić i przechowywać. Jeśli chcesz, możesz też ze zużytej puszki zrobić pojemnik na długopisy, skarbonkę albo instrument, który grzechocze. Musisz jednak pamiętać, żeby dokładnie wysuszyć pojemnik przed umieszczeniem tam pieniędzy lub innych przedmiotów. Pamiętaj też, aby zabezpieczyć brzegi, bo mogą być bardzo ostre. Tak ostre, że można się nimi skaleczyć. O pomoc w zabezpieczaniu ich poproś dorosłego.

To do stali, to do aluminium…

Czy wiesz, jak rozpoznać czy przedmiot jest ze stali czy z aluminium? Wystarczy użyć magnesu. Takiego, jaki zdobi lodówkę, jaki przywozi się z podróży. Taki magnes będzie przyciągał stal. Przylepi się do niej tak, jak do lodówki. Jeśli spróbujesz tak zrobić z aluminium zamiast stali, zupełnie nic się nie stanie. Pozostaną obojętni.


SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Aluminium

Stal

Złom