Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czyste Powietrze: od stycznia ważne zmiany dla beneficjentów

Czyste Powietrze: od stycznia ważne zmiany dla beneficjentów

Program “Czyste Powietrze” przechodzi w ostatnim czasie dużo zmian – teraz szykują się kolejne. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Robert Gajda, poinformował o planowanym wprowadzeniu obowiązku wykonania termomodernizacji przez beneficjentów.

Reklama

Obowiązek termomodernizacji

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował w trakcie czerwcowej rozmowy z dziennikarzami o planowanych zmianach w programie Czyste Powietrze. Od stycznia 2025 roku może zostać wprowadzony obowiązek przeprowadzenia termomodernizacji domu dla beneficjentów 

Dotychczas proces ten był jedynie jedną z doradzanych możliwości, do której zachęcano między innymi poprzez udzielanie dotacji na ocieplenie, czy też wymianę okien i drzwi oraz umożliwienie skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, którą można połączyć z dofinansowaniem. 

Jaki jest cel termomodernizacji?

Termomodernizacja ma na celu poprawę termoizolacji budynku. To świetny sposób na zwiększenie jego efektywności energetycznej. 

Często mylony z “dociepleniem”, proces ten pozwala nie tylko na ograniczenie przenikania ciepła z wnętrza mieszkania na zewnątrz, ale też ogranicza przepływ powietrza z zewnątrz do środka. W ten sposób ogrzewanie domu zimą staje się bardziej efektywne, ponieważ ciepło pozostaje w lokalu. Podobnie działa to latem, gdy temperatura na zewnątrz pozostaje wysoka – przy dobrej termoizolacji umożliwia utrzymanie optymalnej, chłodnej temperatury wewnątrz mieszkania.

Termomodernizacja obowiązkowa dla beneficjentów

Jak wskazuje Columbus Energy, w Polsce aż 70% spośród 5 milionów domów jednorodzinnych nie spełnia standardów efektywności energetycznej. Tymczasem termomodernizacja może okazać się wyjątkowo przydatna i opłacalna w wielu aspektach – również finansowym. Eksperci podkreślają, że:

– Termoizolacja poddasza może zmniejszyć zużycie energii nawet o 30%, a nowe, energooszczędne okna mogą obniżyć straty ciepła o 20% – czytamy na stronie Columbus Energy.

Dlaczego jednak być może już od stycznia stanie się obowiązkowa dla beneficjentów Czystego Powietrza? 

Przede wszystkim wpłynie to na lepszą efektywność dokonywanych w ramach programu działań – między innymi ułatwi dobór odpowiednich urządzeń grzewczych, czyniąc ich działanie bardziej skutecznym. Zmniejszy bowiem straty w wytworzonej energii, dzięki czemu przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania, zachowując przy tym korzystny wpływ na środowisko.

Czyste Powietrze w liczbach

Od 14 czerwca 2024 obowiązują zmiany w zasadach doboru urządzeń w ramach programu Czyste Powietrze. Wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie mogą stanowić koszt kwalifikowany tylko wówczas, jeżeli znajdują się na liście ZUM (zielonych urządzeń i materiałów). Równocześnie, w przypadku kupna i montażu pompy ciepła z dotacją z programu „Czyste Powietrze” – obowiązkowo należy wykonać audyt energetyczny. To kolejne działanie podjęte w ostatnim czasie przez NFOŚiGW mające wpłynąć na skuteczność prawidłowego doboru urządzenia, które zapewni efektywne i bezpieczne działanie oraz realizację oczekiwanych korzyści.

Nałożenie tego rodzaju wymogu na beneficjentów programu nie wpłynęło negatywnie na jego popularność. Czyste Powietrze to wciąż największy program antysmogowy w Polsce. Od 19 września 2018 roku do 5 lipca bieżącego roku złożono w ramach niego 904 609 wniosków i wypłacono aż 30 376 940 083 złotych dofinansowania.

Źródła: czystepowietrze.gov.pl, e-magazyny.pl, forsal.pl

Fot.: bing.com, czystepowietrze.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.