DHL: Tesla Semi pozwoli zaoszczędzić dziesiątki tysięcy dolarów

Międzynarodowy koncern logistyczny DHL Supply Chain jest jedną z pierwszych firm, które będą użytkowały elektryczne ciężarówki Tesla Semi. Pojazdy Elona Muska zasilą flotę koncernu już w 2019 roku. DHL liczy na duże oszczędności.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak podaje agencja Reutersa, DHL sygnował stosowne umowy na dostawę 10 pojazdów Tesli. Prezes DHL Supply Chain, Jim Monkmeyer podkreśla, że zakup elektrycznych ciężarówek będzie formą testów – od nich zależy decyzja firmy o całkowitym przejściu na pojazdy elektryczne.

Koncern zauważa, że posiadanie w swojej flocie elektryków pozwoli na oszczędności uzyskane w sferze wydatków na konserwację pojazdów i zakup paliwa. Inwestycja w Teslę Semi może się zwrócić maksymalnie w ciągu 2 lat. „Szacujemy, że inwestycje moglibyśmy spłacić w ciągu półtora roku w oparciu o mniejsze użycie energii, a także niższe koszty utrzymania”, wyjaśnia Monkmeyer w rozmowie z Reuters. Dodał również, że ogólne oszczędności mogą być ogromne ze względu na prostotę budowy elektrycznych ciężarówek.

Nie jest to pierwszy przypadek zastosowania elektryków przez DHL. Niemiecki Oddział Deutsce Post wprowadził już 5 tysięcy elektryczny pojazdów do lokalnych dostaw.

Tesla Semi w ciągu roku może przejechać od 65-100 tysięcy mil, a sam producent gwarantuje 20% oszczędność w kosztach eksploatacji w porównaniu do tradycyjnej ciężarówki napędzanej paliwami konwencjonalnymi.

Jednym ograniczającym czynnikiem według przedstawiciela DHL może być infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych, która na dzień dzisiejszy na całym świecie jest uboga. „Jest to duży znak zapytania”, podkreśla Monkmeyer.

Źródło: Reuters