Czy znasz to uczucie, gdy zamiast beztrosko spacerować po plaży, szukasz leku przeciwbólowego? A może obawiasz się upałów, bo z doświadczenia wiesz, że wysoka temperatura wzmaga twoje migreny? W tym artykule omówimy, dlaczego w upały częściej boli nas głowa i jak można temu zapobiegać.
Spis treści
Fala upałów w Polsce
W Polsce trwa pełnia lata. Temperatury w większości regionów utrzymują się obecnie na wysokim poziomie, często przekraczającym 30 stopni Celsjusza. Ponadto prognozy wskazują, że takie wartości mogą się utrzymać jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy.
W ostatnim czasie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla niemal wszystkich polskich województw. Synoptycy IMGW ostrzegają przed falą upałów w Polsce, a także towarzyszącymi im gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
– Średnia obszarowa temperatura powietrza w czerwcu 2024 roku wyniosła w Polsce 18,4°C i była o 1,6 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca – czytamy w komunikacie IMGW. – Tegoroczny czerwiec należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie ciepłych.
- Czytaj więcej na temat zmian klimatu: Kolejny rekordowy miesiąc za nami. To najcieplejszy czerwiec w historii pomiarów
Skąd się bierze ból głowy w upał?
W okresie letnim wiele osób skarży się na częstsze i zdecydowanie mocniejsze bóle głowy. Choć każdemu z nas zdarza się ich czasem doświadczać, to ci, którzy przeżywają podobne dolegliwości występujące zwłaszcza porze letniej, odczuwają znaczną różnicę w ich nasileniu.
To właśnie w okresie letnim mamy do czynienia z licznymi czynnikami potęgującymi ból: wysokie temperatury powietrza, nagłe zmiany ciśnienia, intensywne światło słoneczne – to tylko niektóre z nich.
W poniższym artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, w jaki sposób można radzić sobie bądź uchronić się przed bólem głowy latem. Zaznaczamy przy tym, że nie będą one wystarczające dla każdej osoby, a w niektórych przypadkach konieczne będzie udanie się po poradę medyczną.
Pamiętaj o nawodnieniu
Podstawową, mogłoby się wydawać, czynnością, o której musimy pamiętać szczególnie w czasie wysokich temperatur, jest dbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Choć większość z nas ma tego świadomość, to niestety w praktyce często to niedostateczne nawodnienie staje się powodem występującego bólu lub złego samopoczucia.
Ile napojów powinniśmy przyjmować? Ogólnie zaleca się, aby dziennie dostarczać organizmowi ok. dwóch litrów wody. Jednak w czasie wysokich temperatur stajemy się bardziej narażeni na deficyt płynów, dlatego można zwiększyć tę ilość nawet o litr.
Jak ze wszystkim – tak i z wodą nie należy jednak przesadzać. Zbyt duża ilość spożytego napoju również może zadziałać na nas niekorzystnie.
Poza wodą warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki elektrolitów. Do wypijanej wody (np. mineralnej) można zatem dodać cytrynę, zaleca się także picie soku pomidorowego – bowiem jest on bogaty w potas. Napoje mogą być chłodne, ale nie powinny być lodowate.
Z tego lepiej zrezygnować
Gdy żar leje się z nieba, lepiej zrezygnuj z picia alkoholu. W wielu przypadkach wykazuje on właściwości moczopędne, co w połączeniu z częstszym poceniem się może paradoksalnie nie nawodnić, a przyczynić się do odwodnienia organizmu.
Podobnie jest w przypadku kawy – picie jej podczas upału może “dołożyć cegiełkę” do odwodnienia organizmu. Spożywanie tego napoju nie jest jednak zakazane, a jedynie odradzane – można to robić, jednak z umiarem.
Zadbaj o odpowiedni ubiór
Istotnym i stosunkowo prostym sposobem na zadbanie o siebie w czasie wysokich temperatur jest odpowiedni ubiór. Ciemne barwy absorbują światło i mogą przyczynić się do przegrzania organizmu lub po prostu dyskomfortu.
Latem lepiej postawić na jasne, zwłaszcza białe ubrania, które odbijają promienie słoneczne. Powinny być możliwie lekkie i przewiewne. Dodatkowo warto jest nosić okulary przeciwsłoneczne, a także nakrycia głowy – kapelusze, czapki, chusty… wybór jest naprawdę szeroki.
- Przeczytaj także: Martwe małpy spadają z drzew – ekstremalne temperatury w Meksyku
Spędzajmy czas w cieniu lub… ciemności
Osoby cierpiące na migreny często szukają ulgi w ciemnych pomieszczeniach, na przykład leżąc z zamkniętymi oczami. Podobnie można postępować w przypadku zwykłych bólów głowy (przy tym należy pamiętać, że ból głowy nie jest tożsamy z migreną).
Nasza ekspozycja na słońce nie powinna trwać długo. Pamiętajmy, aby na dworze poszukiwać cienia i to w nim przebywać. Zadbajmy też o to, aby nie narażać naszego organizmu na niepotrzebny stres wywołany między innymi nagłymi zmianami, które i tak w okresie letnim zdarzają się wyjątkowo często (na przykład przez nagłe spadki ciśnienia lub wzrosty wilgotności powietrza).
Przykładajmy wagę do tego, aby zachować regularność w spożywanych posiłkach oraz w porach snu. Zrezygnujmy także z nadmiernej, szczególnie męczącej aktywności fizycznej. Nie trzeba rezygnować ze wszystkich przyjemności, ale wykonujmy je z umiarem. Jeśli masz ochotę na spacer, możesz odbyć go choćby wieczorem, gdy temperatura nieco opadnie.
Latem warto dbać o zdrowie i komfort, aby cieszyć się tym czasem w pełni, bez zbędnych dolegliwości.
Źródła: dpmed.pl, radiozet.pl
Fot.: Bing Image Creator
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.