Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dlaczego serwis pompy ciepła jest ważny? [WYWIAD]

Dlaczego serwis pompy ciepła jest ważny? [WYWIAD]

Pompy ciepła cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Oprócz samego montażu tego urządzenia, ludzi interesuje także ich użytkowanie. Jak wygląda przegląd serwisowy pompy ciepła? O tym w kolejnym odcinku serii rozmawiał Marek Król, specjalista ds. pomp ciepła z Aleksandrem Ilnickim, koordynatorem technicznym ds. pomp ciepła z firmy Columbus Energy.

Reklama

Czy przegląd pompy ciepła jest ważny?

– Przegląd pompy ciepła jest ważny. Urządzenie jest kupowane z myślą o latach eksploatacji. Taki przegląd pozwoli zadbać o urządzenie, aby bezawaryjnie przetrwało pełny Okres swojego działania, życia.

Czy brak takiego przeglądu może wpłynąć na pracę pompy ciepła?

– Na urządzeniu mogą pojawić się błędy, które w następstwie mogą nawet doprowadzić do uruchomienia systemu awaryjnego lub dogrzewania grzałką.

Co składa się na taki przegląd?

– Serwisant ocenia całą instalację, nie tylko samą pracę pompy ciepła. Sprawdzi parametry pracy urządzenie, jego ewentualne alarmy czy błędy. Zrobi pełny wywiad z użytkownikiem czy zaobserwował jakieś nieprawidłowości. Serwisant sprawdzi również szczelność instalacji, wszystkich połączeń, sprawność naczyń przeponowych, zaworu bezpieczeństwa w instalacji oraz oceni miejsce instalacji. Czy fundament, na którym znajduje się pompa ciepła jest dalej stabilny czy urządzenie jest dobrze wypoziomowane.

Jak często wykonywać przegląd pompy ciepła? 

– Raz do roku. Jest to interwał, który zapewnia wychwycenie wielu błędów. Przegląd warto zrobić także zawsze, gdy coś się złego z instalacją dzieje. 

Po co czyścić filtry?

– Pozwala nam to uniknąć błędów przepływu instalacji. Klient może sam go wyczyścić, dzięki instrukcji, którą otrzyma, gdy zadzwoni do nas lub od samego serwisanta. 

„Król Pomp” to seria edukacyjnych filmów o pompach ciepła z przymrużeniem oka przeznaczona dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę o pompach ciepła, myślą o inwestycji w tego typu rozwiązanie lub po prostu interesują nowinkami z branży. Nazwa serii nie jest przypadkowa, bo cykl prowadzi Marek Król – Specjalista ds. Pomp Ciepła w firmie Columbus. Rzetelna wiedza, ciekawe wnioski, istotne informacje dot. działania pomp ciepła. To wszystko w atrakcyjnej formie, okraszone dynamicznymi animacjami. Twórcy udowadniają, że można w ciekawy sposób opowiadać o pozornie skomplikowanych urządzeniach. 

Poniżej link do całej rozmowy Marka Króla z Aleksandrem Ilnickim, koordynatorem technicznym ds. pomp ciepła w Columbus Energy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.