Dodatkowe miliony na „Czyste powietrze” w Kielcach i świętokrzyskim

Dodatkowe 80 milionów złotych trafi do województwa świętokrzyskiego na ochronę powietrza i realizację rządowego programu „Czyste Powietrze” – powiedział w wywiadzie dla Radia eM Kielce Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu i Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

– Staramy się, by dostępność do tego programu była coraz lepsza. Już w tej chwili podpisaliśmy umowy ze starostwami powiatowymi w Jędrzejowie, Opatowie i Starachowicach, gdzie otworzymy nasze placówki – zapowiedział w wywiadzie Ryszard Gliwiński. Następnym krokiem, który ma przybliżyć mieszkańców województwa świętokrzyskiego do programu „Czyste powietrze”, ma być zaangażowanie w realizacje programu przeszkolonych przez WFOŚiGW energetyków gminnych. O realizację takiej inicjatywy w poszczególnych regionach wystąpił do władz samorządowych minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak mówi prezes świętokrzyskiego funduszu, już teraz zainteresowanie programem jest wśród mieszkańców województwa bardzo wysokie. – W tej chwili mamy podpisane umowy na wartość 2,7 mln zł. Zarejestrowanych w portalu beneficjenta wniosków jest około 6 tys. i opiewają one na kwotę 32 mln zł. To na tak krótki czas realizacji programu dobry wynik. Chcemy jednak, by jak najwięcej mieszkańców jak najszybciej mogło skorzystać z tego wsparcia – zadeklarował Gliwiński. – To program skierowany głównie do osób fizycznych. Jego alokacja wynosi 120 milionów złotych, a najniższe oferowane przez nas oprocentowanie to stopa 1,8 proc. Są jednak nawet programy, w których dofinansowanie dotacyjne sięga nawet 90 proc. Warto więc sprawdzić szczegóły i skontaktować się z doradcami funduszu – zachęcał prezes. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej WFOŚiGW w Kielcach.