Domy pasywne – science fiction czy przyszłość europejskiego budownictwa?

Dom pasywny to konstrukcja, którą cechują doskonałe parametry izolacyjne przegród. Idea takiego zastosowania opiera się na minimalizacji strat ciepła, a tym samym minimalizacji wykorzystania energii do ogrzewania budynku.

Cechy budynków pasywnych

Dom pasywny to konstrukcja, którą cechują doskonałe parametry izolacyjne przegród. Idea takiego zastosowania opiera się na minimalizacji strat ciepła, a tym samym minimalizacji wykorzystania energii do ogrzewania budynku – samowystarczalne grzewczo budynki potrzebują poniżej 15 kWh/(m²·rok). Aby lepiej to zobrazować – dom pasywny do utrzymania odpowiedniej temepratury w ciągu okresu grzewczego wymaga dostarczenia dodatkowej energii odpowiadającej spaleniu zaledwie 2,3 kg węgla!

Fotowoltaika od Columbus Energy

Aby osiągnąć powyższy efekt w projekcie domu jednorodzinnego należy uwzględnić kilka szczegółów. Pierwszym z nich jest zastosowanie materiałów charakteryzujących się bardzo niskim spółczynnikiem przenikania ciepła. Dodatkowo musimy odciąć możliwość przedostawania się powietrza zewnętrznego przez przegrody oraz wyeliminować tzw. mostki cieplne.

Ważnym aspektem w domach jednorodzinnych o niskim zapotrzebowaniu na energię jest wykorzystanie wymienników ciepła. Zasada ich działania oparta jest na tym, aby dostarczyć do szczelnego budynku świeże powietrze z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej temperatury (rekuperacja). Wyróżnia się także gruntowe wymienniki ciepła. Za utrzymanie wyższej temperatury w pomieszczeniach odpowiadają również całkowicie lub w większości oszklone ściany wyeksponowane w kierunku południowym, co powoduje dogrzewanie pomieszczeń z udziałem promieniowania słonecznego.

Czy to się opłaca?

W pierwszej kolejności na myśl przychodzi nam bilans zysków i strat. Czy zastosowanie drogich materiałów budowlanych, skomplikowanych systemów wentylacji lub pompy ciepła zagwarantuje nam rzeczywiste oszczędności? Biorąc pod uwagę fakt, że aż 68,8% zapotrzebowania energetycznego domu to ogrzewanie pomieszczeń – nie może być inaczej.

Koszt ogrzania dwukondygnacyjnego budynku jednorodzinnego o powierzchni ok. 200 metrów kwadratowych to w okresie grzewczym często suma oscylująca w okolicach 5 tys. zł. W budynku pasywnym koszt ten jesteśmy w stanie zredukować do ok. 700 zł. Dodatkowym bodźcem jest fakt, że odpowiednio zaprojektowany dom pasywny ma szansę otrzymać dotację w wysokości nawet do 50 tys. zł. pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budownictwo pasywne to jednak nie tylko korzyści wymierne. Pamiętając o współczesnej ideologii zrównoważonego rozwoju, stosując takie rozwiązanie, działamy z myślą o środowisku naturalnym. Mniejsze zużycie paliw kopalnych oraz mniejsza emisja produktów spalania ma bezpośredni wpływ na otoczenia nasze i naszych pociech.

W Polsce do tematu budynków pasywnych podchodzi się wciąż z rezerwą, głównie dlatego, że takie projekty uwzględniają jednorazowo większy wydatek niż budynki standardowe. W lipcu 2017 r. podano, że większość środków funduszu nie została wykorzystana, a w Polsce miano tego typu budynku posiada zaledwie kilkadziesiąt domów. Dla porównania w Niemczech jest ich już kilkadziesiąt tysięcy i liczba ta stale rośnie.

Zobacz również projekty domów energooszczędnych: https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html