Donald Trump chce ograniczyć o 72% wydatki na badania nad OZE

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że Donald Trump jest zwolennikiem paliw kopalnych. Mimo to jego ostatnie działania mogą wzbudzić sporo kontrowersji. Prezydent USA zdecydował się na redukcję finansowania dla programów czystej energii prowadzonych przez Departament Energii. Oznacza to zmniejszenie nakładów na badania nad czystymi źródłami prądu o 72%.

O redukcji nakładów na badania pierwszy doniósł „Washington Post”, który zdobył kopię projektu z Białego Domu. Nie przewiduje on istotnego finansowania programów rozwoju OZE w Departamencie Energii. Nie jest to oczywiście finalny budżet, a jedynie propozycja do negocjacji, ale mimo to pokazuje podejście administracji prezydenta do OZE.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Biuro Wydajności Energetycznej i Źródeł Odnawialnych w Departamencie Energii dysponuje obecnie budżetem w wysokości 2,04 miliarda dolarów. Biały Dom sugeruje redukcję tej kwoty do poziomu 575,5 miliona dolarów i zmniejszenie zatrudnienia w 2019 roku.

„Administracja prezydenta działając w ten sposób, ceduje miejsca pracy do Chin, do naszego największego konkurenta. Działania Departamentu pomagały w rozwoju i komercjalizacji technologii odnawialnych, co miało zapewniać dominację Stanów Zjednoczonych tak w zakresie innowacji w sektorze OZE, jak i w zakresie implementacji nowych rozwiązań”, komentuje propozycje prezydenta Bluegreen Alliance.