W Małopolsce do 2023 roku należy wymienić piec na ekologiczny

W 2017 roku w województwie małopolskim przyjęta została uchwała, która wprowadza nowe standardy ogrzewania. Do 2023 mieszkańcy gmin Małopolski muszą wymienić stare, nieefektywne piece na nowe, ekologiczne. Uchwalone prawo wprowadza także zakaz spalania paliw złej jakości.

Ekoprojekt zakłada, że do 2023 roku w Małopolsce znikną stare piece, które nie spełniają norm emisji zanieczyszczeń ustalonych przez Komisję Europejską. Dlatego mieszkańcy tego województwa, którzy posiadają stare kotły, będą musieli wymienić je na nowe, ekologiczne. Powinno się to znacząco przyczynić do poprawy jakości powietrza w tym regionie.

Akcja wymiany kotłów będzie monitorowana przez upoważnionych pracowników gmin, policję, straż miejską i inne organy zajmujące się ochroną środowiska. Mieszkańcy Małopolski, którzy w 2023 roku w domach będą palić paliwem złej jakości w piecach niespełniających standardów, mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł.

Od lipca 2017 roku w Małopolsce nie można do opału wykorzystywać odpadów węglowych (mułów i flotów węglowych), które zawierają duże ilości popiołu i wilgoci. Zakazem objęte jest również drewno i biomasa o wilgotności powyżej 20%. Paliwa te przyczyniają się do zwiększenia emisji zanieczyszczeń i powodują zjawisko smogu, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Młody Amerykanin stworzył elektryczną Toyotę

Następny artykuł

Donald Trump chce ograniczyć o 72% wydatki na badania nad OZE

Mogą też Ci się spodobać...



Tagi: , , ,