Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

DTEK rozpocznie inwestycje w energię słoneczną od budowy 10MW-owej elektrowni fotowoltaicznej

DTEK rozpocznie inwestycje w energię słoneczną od budowy 10MW-owej elektrowni fotowoltaicznej

Ukraińska spółka energetyczna DTEK, której właścicielem jest oligarcha Rinat Achmetow, zamierza powiększyć swój portfel inwestycyjny o budowę elektrowni słonecznych w obwodzie chersońskim. O „odnawialnych” inwestycjach poinformował dyrektor spółki Maksim Timczenko.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przedstawiciel DTEK-u w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina poinformował, że spółka chce w najbliższym czasie zbudować farmę słoneczną o łącznej mocy wytwórczej 10 MW. – Projekt jest mały, ale chcemy spróbować. Myślę, że ten pilotażowy projekt będziemy rozwijać. Jeżeli będzie dostępne finansowanie, będziemy rozwijać nasze przyszłościowe inwestycje w nową generację – wyjaśnił Timczenko.

Dyrektor ukraińskiej spółki podkreślił, że firma zamierza rozwinąć pakiet inwestycji także o energetykę wiatrową: Dziś, bez względu na to co się dzieje, jesteśmy w aktywnej fazie negocjacji z General Electric (GE), dotyczących budowy nowej farmy o mocy 200 MW (…) Jeżeli będziemy w stanie skupić grupę banków, które nie będą się bały inwestycji na Ukrainie oraz porozumiemy się z GE to rozwój wiatrowej generacji przyśpieszy – dodał Timczenko. Dyrektor poinformował także, że firma rozważa możliwość budowy do 1 GW nowych mocy „zielonej energii” w ciągu najbliższych 5 lat.

Ukraińska spółka jak do tej pory zainwestowała w energetyką wiatrową. Jak donosi DTEK w 2011 roku rozpoczęto budowę botiewskiej elektrowni wiatrowej w obwodzie zaporoskim, by w październiku 2012 roku uruchomić pierwszą farmę wiatrową. Botiewska elektrownia jest piątą pod względem wielkości farmą wiatrową w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma wiatrowa składa się z 65 turbin (produkcji firmy VESTAS) o mocy 3,075 MW. Obecnie łączna moc botiewskiej farmy wynosi 200 MW. DTEK na swojej oficjalnej stronie informuje, że łącznie inwestycje przekroczyły sumę 340 milionów euro. W ciągu roku funkcjonowanie elektrowni prowadzi do redukcji emisji o 730 tysięcy ton CO2. Jak czytamy na stronie agencji Interfax, DTEK obecnie zajmuje 13-procentowy udział w ukraińskim rynku energetyki odnawialnej.

Poniżej film informacyjny DTEK na temat botiewskiej elektrowni wiatrowej:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.