Duńczycy dają zielone światło Vikingowi

Duńczycy dają zielone światło Vikingowi

Duński rząd wyraził zgodę na powstanie podmorskiej linii energetycznej Viking Link, która ma łączyć Danię z Wielką Brytanią. Planowana moc łącza to 1,4 GW.

Linia, będąca wspólnym przedsięwzięciem duńskiego Energinet.dk i brytyjskiego National Grid, ma mieć długość 750 kilometrów i łączyć Vejen w Jutlandii Południowej z Bicker Fenn w Lincolnshire. Kablem ma płynąć wysokie, stałe napięcie (HVDC). Technologia ta jest często stosowana w takich sytuacjach.

Prace mają się rozpocząć w 2019 roku. Linia ma zostać ukończona i uruchomiona trzy lata później, w 2022 roku.

Mocne połączenia z systemami energetycznymi innych państw są ważne dla niewielkich krajów, takich jak Dania. Dzięki temu będziemy mogli sprzedawać naszą energię z OZE poza naszymi granicami, gdy będziemy mieli jej nadmiar” – powiedział Lars Christian Lilleholt, duński Minister Energii, Użyteczności Publicznej i Klimatu. „Jednocześnie, gdy nie będzie wiał wiatr, a słońce nie będzie świecić, będziemy w stanie dostarczać dostateczną ilość energii do Danii z zewnątrz” – dodał.

Dania zainwestowała między innymi w Viking Link prawie 1,5 miliarda dolarów. Innymi inwestycjami w ramach łączenia z zagranicznymi sieciami energetycznymi jest rozbudowa sieci wysokiego napięcia w Holstebro, przy granicy z Niemcami.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.