Duńczycy próbują opracować rozwiązanie problemu erozji łopatek wiatraków

Duńska firma PolyTech zamierza skomercjalizować w najbliższym czasie nowatorską technologię, pozwalającą na ochronę łopatek wirników przed erozją wywoływaną deszczem oraz cząstkami pyłów zawieszonych w powietrzu.

Technologia nazwana Leading Edge Protection (LEP, ang. ochrona wiodącej krawędzi) testowana jest obecnie na farmach wiatrowych off-shore na morzu Północnym. Testy, które trwają już od ponad roku dają – jak określa to PolyTech – obiecujące rezultaty.

Niezależnie od realizacji testów technologia LEP stosowana już jest w ponad 300 instalacjach w Danii i na całym świecie. Technologia ta stosowana jest jednak dopiero od niedawna, mimo że, jak zauważa szef firmy PolyTech, Mads Kirkegaard: Potrzeba ochrony krawędzi łopatek wiatraków przed deszczem i zderzeniami jest w sektorze znana od dziesięcioleci.

Specjalnie dla naszej technologii LEP opracowaliśmy nowatorski polimer, który pozwoli ochronić krawędzie łopatek morskich wiatraków przed agresywnym środowiskiem, na jakie są one wystawione – mówi Kierkegaard.