W duńskim Vandel, na terenie byłego lotniska, powstała ponad 50 MW farma PV

W Vandel w Danii uruchomiona została instalacja fotowoltaiczna o mocy 50,4 MW – jest to jeden z największych projektów PV w Europie. Powstał on na terenie byłego, wojskowego lotniska NATO. Jak szacuje się, farma ma wyprodukować rocznie nawet do 71,7 GWh energii elektrycznej. To oznacza zasilenie około 21,5 tysiąca gospodarstw domowych i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o prawie 31 tysięcy ton rocznie. Moduły PV do budowy farmy dostarczyła firma Delta.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak szacuje Europejskie Stowarzyszenie Branży PV, SolarPower Europe, w zeszłym roku w Danii zainstalowano około 180 MW nowych mocy PV.  To o wiele więcej niż w roku 2015, gdy zainstalowano zaledwie 46,7 MW.


 

Nie jest to jedyna instalacja PV, jaka ma niebawem zostać podłączona do sieci w Danii. Kraj ten mocno współpracuje z Niemcami w tym zakresie i przeprowadza wspólne, transgranicznej aukcje OZE. W ten sposób Niemcy inwestują w Duńskie OZE i odwrotnie. W ten sposób w Danii powstały projekty PV oferujące Niemcom energię za 53,8 euro/MWh, a w Niemczech projekty o łącznej mocy 21,6 MW, którym to Duńczycy oferują premię na poziomie 17,34 euro/MWh powyżej ceny rynkowej energii elektrycznej.

Duńskie wsparcie systemów PV zaplanowane jest na 20 lat. Przez ten czas rząd tego kraju przeznaczy na wspieranie tych źródeł odnawialnych ponad 375 tysięcy euro.