Duże wyzwania w branży piwnej. Wśród nich gospodarka odpadowa

Branża piwna stoi przed kilkoma wyzwaniami – to akcyza, podatek cukrowy i nowe przepisy dotyczące gospodarki odpadowej. W branży spożywczej gospodarka o obiegu zamkniętym, którą wprowadza UE, jest tematem kluczowym. 

Prawie 80 proc. odpadów w Polsce pochodzi z przemysłu, a to dużo powyżej średniej europejskiej – informuje Portal Spożywczy. 

W Polsce stworzenie systemu gospodarki odpadowej będzie oznaczało poważne zmiany dla przedsiębiorców oraz konsumentów. Branża piwna jest przemysłem, który jako jedyny i na taką skalę stosuje system butelki zwrotnej mówi w rozmowie z Barbarą Woźniak Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producentów to projekt, który wciąż jest w fazie „prekonsultacji”. Jednak ministerstwo zapowiada, że nowa polityka dotycząca zarządzania odpadami może być wprowadzona już w 2021 roku. Czy to się uda?

Na nowe przepisy Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów czekają przede wszystkim mieszkańcy, którzy będą mniej płacić za gospodarkę związaną z odpadami. – Harmonogram prac nad wdrożeniem jest już opracowany – deklarowała Bogusława Brzdąkiewicz, zastępczyni dyrektora Departamentu Gospodarki Ministerstwa Środowiska. Najwięcej kontrowersji wzbudza póki co pomysł odgórnych regulacji, które będą dotyczyć cen. 

Eksperci oceniają też, że będzie się liczył wybór konsumentów.– Z jednej strony, obserwuje się rosnące zainteresowanie ekologicznymi opakowaniami oraz ograniczeniem zużycia surowców. Z sondażu ARC Rynek i Opinia wynika, że 84 proc. Polaków deklaruje, że gdyby były dostępne produkty w opakowaniach zwrotnych, chętnie by z nich korzystali – napisano. Wciąż jednak nasz styl życia sprzyja kupowaniu dań gotowych, a to sprawia, że zwiększa się popyt na opakowania. 

Zmienią się unijne regulacje – do 2025 roku kraje będą musiały zagospodarować 55 proc. odpadów, z czego opakowania będą musiały być w 65 procentach poddane recyklingowi. 

Branża piwowarska bacznie obserwuje prace Ministerstwa Klimatu nad ustawą o odpadach opakowaniowych. Z punktu widzenia piwowarów, którzy zbudowali i utrzymują w Polsce system opakowań wielokrotnego użytku, ważne jest, by nowe regulacje nie spowodowały zniknięcia z rynku butelki zwrotnej podsumowuje Morzycki.

Źródło: portalspozywczy.pl