Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Duże zainteresowanie inwestorów czatem z przedstawicielami Columbus Energy

Duże zainteresowanie inwestorów czatem z przedstawicielami Columbus Energy

We wtorek, 26 września br. odbył się czat inwestorski z Prezesem Zarządu – Dawidem Zielińskim oraz Wiceprezesem Zarządu – Januszem Sterna. W spotkaniu, które cieszyło się bardzo dużą popularnością wzięło udział ponad 500 inwestorów. W trakcie niespełna dwóch godzin przedstawiciele spółki odpowiedzieli na 40 pytań.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zapraszamy do lektury zapisu całego czatu inwestorskiego. Dowiecie się Państwo między innymi o trwającej emisji obligacji, planach przejścia na GPW oraz realizacji strategii na lata 2016-2020. Rozmowa również dotyczyła sytuacji alternatywnych źródeł energii oraz przyszłości tego rynku w Polsce.

Najciekawsze pytania?

=> Co trzeba by zmienić w polskim prawie by nastąpiła ekspansja fotowoltaiki?

Prawo w Polsce dot. odnawialnych źródeł energii przez ostatnie lata przeżywało wzloty i upadki. Szczególnie jeśli myślimy o DUŻYM OZE, czyli np. energetyki wiatrowej. Te zmiany i niepewność miały miejsce w 2015 i 2016 roku również w zakresie małej energetyki OZE, czyli tego czym zajmuje się Columbus Energy tj. fotowoltaiki do 1 MWp. Mieliśmy obietnice w 2015 dużych dotacji dla domów jednorodzinnych, mieliśmy mieć taryfy gwarantowane. To powodowało duży stres na rynku i brak możliwości zbudowania stabilnej strategii rozwoju w tym segmencie. Na szczęście 1 lipca 2016 roku prawo dla naszych klientów się całkowicie ustabilizowało i mamy system opustów (klasyczny system NET-METERINGU), dzięki któremu sieć energetyczna jest wielkim magazynem energii, z którego każde gospodarstwo domowe może korzystać. Tutaj ta ekspansja już się zaczęła. Nie można zapomnieć że tylko przez ten rok powstało już bardzo dużo instalacji na domach bez dotacji. Na tym rynku Columbus Energy lideruje. O ten rynek oparliśmy strategię rozwoju. To co mogłoby poprawić sprawy dla nas i naszych klientów to chociażby przyłączanie instalacji do sieci energetycznych „przez internet”, czy wprowadzenie net-meteringu dla mikro i małych przedsiębiorstw. Ten rynek i tak będzie się rozwijał bardzo dynamicznie – to czego nam i rynkowi trzeba to spokoju i już braku zmian drastycznych. Chętnie ten rynek przyjmie kosmetyczną poprawę prawa energetycznego dla mikroinstalacji, ale jeśli będzie jak jest to wystarczy.

=> W strategii na lata 2016-2020 Zarząd przedstawił różne scenariusze finansowania (A – inwestor strategiczny, B/C – sekurytyzacja i sprzedaż udziałów w spółkach zależnych). Na dzień dzisiejszy bliżej której opcji jest Spółka?

Cały czas poszukujemy partnerstwa strategicznego, jednak nie jest to „must have”. Strategiczny partner nie tylko mógłby dostarczyć długoterminowy i względnie tani kapitał, ale przede wszystkim jeśli byłby z branży – partnerstwo operacyjne. Dlatego ta droga jest dla nas zawsze opcją. Dzisiaj na poziomie codziennego działania wersja „B” jest nam najbliższa, ponieważ realnie już refinansujemy/współfinansujemy umowy z klientami. Wprawdzie ten proces rozpoczął się później niż zakładaliśmy początkowo, ale jednak jest skuteczny. Już dzisiaj bez żadnych dodatkowych opcji, czy partnerstw możemy rozwijać firmę wg naszej początkowej wizji.

Więcej informacji na stronie strefainwestorow.pl.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.