Dyrektor generalny Spotify zainwestował w startup Green Steel

Dyrektor generalny Spotify zainwestował w startup Green Steel

Startup H2 Green Steel planuje budowę fabryki w północnej Szwecji, w której produkowana będzie ekologiczna stal. Projekt przyciągnął zagranicznych inwestorów, w tym Daniela Ek, współzałożyciela serwisu Spotify.

Podcast

Zielony wodór

H2 Green Steel planuje budowę największego na świecie elektrolizera wodoru do produkcji stopu. Do produkcji materiału na początku będzie wykorzystywane 60% złomu i 40% rudy żelaza.

– Elektrolizer używany do produkcji zielonego wodoru będzie 40-50 razy większy niż ten, który istnieje obecnie. Będzie to wymagało ogromnych ilości energii odnawialnej, a obszar ten jest obfity zarówno w energię wodną, ​​jak i wiatrową – powiedziała Maria Persson-Gulda, dyrektor ds. technologii.

Fabryka ma powstać w północnym regionie Norrbotten w Szwecji. Zakład rozpocznie produkcję już w 2024 roku i do końca 2030 roku ma osiągnąć wynik 5 mln ton wyprodukowanej stali.  

Przemysł stalowy

Przemysł stalowy odpowiada za 7% całkowitej emisji dwutlenku węgla na świecie. Uczynienie go bardziej ekologicznym ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Dlatego wykorzystywanie zielonego wodoru do produkcji stali i innych metali, zamiast polegania na paliwach kopalnych jest postrzegane jako ważny krok w transformacji energetycznej. Wiele firm dąży do produkcji ekologicznej stali. Są to głównie wielcy giganci, jak ArcelorMittal czy chiński Baowu, którzy zobowiązali się do zerowej emisji netto do 2050 roku. Przeszkodą w rozwoju tych technologii na szerszą skalę są koszty operacyjne. Z tego powodu wciąż w wielu przypadkach wybierane są tańsze metody wysokoemisyjne.

Inni inwestorzy

Projekt H2 Green Steel prowadzony przez Vargas Holding AB cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów. Poza wspomnianym Danielem Ek, sa to Christina Stenbeck, była prezes Kinnevik AB, producent ciężarówek Scania AB oraz niemiecki Bilstein. Nie wiemy, jaką kwotę zainwestował Ek. Jak donoszą zagraniczne media nie odpowiedział na ani jedną prośbę o komentarz, a H2GS odmówił udzielenia informacji na temat wielkości jego udziałów. Wiemy tylko, że we wrześniu Ek zobowiązał się zainwestować miliard euro w europejskie startupy.

Źródło: bloomberg.com, rechargenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.