EBI przeznacza 450 mln zł na kredyty dla inwestorów z polskiej branży fotowoltaicznej

Blisko pół miliarda złotych ma zostać przeznaczone w kredytach od Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla polskiej branży energetyki słonecznej.

EBI zamierza przeznaczyć 450 mln zł na kredyty dla inwestorów, którzy planują zainwestować w aukcjach dla farm fotowoltaicznych w Polsce, których budowa jest planowana w latach 2018-2022. Umowy będą podpisywane bezpośrednio z inwestorami i sfinansują do 50% wartości inwestycji. To z kolei oznacza, że pomoc banku może wygenerować inwestycje o wartości około 900 mln zł.

Jak podaje IEO, powołując się na dane Urzędu Regulacji Energetyki (URE), moc zainstalowana w systemach PV w Polsce w dniu dzisiejszym liczy ok. 108 MW (nie wliczając w to mikroinstalacji). Według szacunków na koniec 2020 roku może przekroczyć aż 1,2 GW.

źródło: businessinsider.com.pl, pulsbiznesu.pl, uniaeuropejska.org

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.