Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Egipt uruchamia swoją pierwszą farmę PV – największą na świecie tego typu instalację

Egipt uruchamia swoją pierwszą farmę PV – największą na świecie tego typu instalację

Egipt przez wiele lat pozyskiwał energię z paliw kopalnych, które obciążają środowisko. Ponad 90% wykorzystywanej tam energii elektrycznej pochodzi ze spalania ropy naftowej lub gazu ziemnego. Przez wiele lat rząd dofinansowywał te źródła energii, by zapewnić niedrogi dostęp do prądu swoim 96 milionom mieszkańców.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Teraz przyszedł czas na zmiany. Egipski rząd rozpoczął realizację nowego planu inwestycji w odnawialne źródła energii, a pierwszym elementem planu jest uruchomienie farmy fotowoltaicznej. Kompleks Benban, znajdujący się w zachodnim regionie kraju, jest największą tego rodzaju instalacją na świecie.

Farma znajduje się około 600 kilometrów na południe od Kairu. System ten kosztował 2,8 miliarda dolarów i samodzielnie jest w stanie zrewolucjonizować egipską energetykę. To niezbędne działanie, bo Światowa Organizacja Zdrowia umieściła Kair na drugim miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Rząd egipski planuje, by do 2025 roku co najmniej 45% energii elektrycznej zużywanej w kraju pochodziło z OZE. Od momentu ogłoszenia tego projektu inwestycje w zieloną energię wzrosły o 500%.

Egipskie perspektywy wyglądają bardzo dobrze, jak wskazuje analityk z Wood Mackenzie, Benjamin Attia. „Nie znam innego przykładu tak dużego kraju, w którym tyle ogromnych instytucji współdziała tak skutecznie w rozwoju OZE”, skomentował Attia.

Dodatkowo, jak wskazał Attia, dużą rolę pełni tutaj Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF), który wsparł finansowo reformę w Egipcie, co pomogło w szybkim skalowaniu projektów OZE.

Kompleks Benban składa się z 30 farm fotowoltaicznych. Do działania potrzebuje 4000 pracowników obsługi. Jego całkowita moc to 1,8 GW, co pozwoli zasilić setki tysięcy domówi i firm w Egipcie.

Dalsze plany kraju, jak podawał prezydent Egiptu, Abdel Fattah Sisi, to między innymi budowa wiatraków off-shore w Zatoce Sueskiej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.