Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczna wódka staje się faktem! Zasługa Szkotów

Ekologiczna wódka staje się faktem! Zasługa Szkotów

Według szkockiej destylarni Arbikie znacznie bardziej przyjazny dla środowiska jest mocny alkohol wytwarzany z grochu. I to właśnie jego użyli do produkcji „climate-positive” trunku. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Moda na zielone również w przemyśle alkoholowym

Niedawno pisaliśmy o tym, jakimi zasadami będzie kierować się w przyszłości branża piwowarska. Uczyniła ona zdecydowany krok w stronę bardziej ekologicznych metod wytwórczych (użycie mniejszej ilości wody do produkcji i ekologicznych słodów).

Teraz czas na branże gorzelniczą. W miasteczku Arbroath powstał gin i wódka, którą to sami twórcy nazywają „climate-positive”. Nadar (w języku gaelickim słowo to oznacza groch) Gin i Nadar Vodka wprowadzono na rynek z zapewnieniem, że przy jej powstawaniu udało się osiągnąć zeroemisyjność. Na swojej stronie internetowej producent przekonuje wręcz, że produkcja jego alkoholu przynosi oszczędność 1,53 kg CO2. 

Ekologiczny groch

W branży gorzelniczej tradycyjnie wykorzystuje się zboża. Ich wzrost wymaga nawożenia sztucznego, w przeciwieństwie do grochu. Wytwarza on bowiem duże ilości azotu i sam dla siebie staje się nawozem. Ponadto wydzielany przez tę roślinę azot pobierają mikroorganizmy z powietrza. Dzięki temu do atmosfery uwalniana jest dużo mniejsza ilość gazów cieplarnianych.

Co ma wspólnego pasza i wódka

Ponadto groch jako źródło białka jest użyteczny w wielu innych dziedzinach. Dlatego odpady produkcyjne można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z najciekawszych i najużyteczniejszych zastosowań jest wytwarzanie paszy dla zwierząt.

Dyrektor firmy Iain Stirling mocno wierzy, że zrównoważona produkcja, również mocnych alkoholi to przyszłość. Ufa, że niedługo wszyscy producenci zaczną korzystać z bardziej ekologicznych rozwiązań, które pomogą w walce z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Źródło: smoglab.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.