Ekologiczne rozwiązania w mieście Białystok

Wzrastająca świadomość proekologiczna sprawia, że kolejne polskie miasta coraz chętniej angażują się w projekty, których celem jest troska o środowisko naturalne. Dobrym tego przykładem jest Białystok, który w ciągu kilku minionych lat wprowadził wiele „zielonych” usprawnień. O ich znaczeniu dla mieszkańców miasta opowiedział Marek Chojnowski z Rady Miasta Białystok.

„Białystok wprowadził [udogodnienie, dzięki któremu] obecnie niemalże w każdym autobusie mamy stacje portów USB [przeznaczonych] do ładowania. Wprowadziliśmy to szczególnie pod kątem osób posługujących się telefonami komórkowymi, zwłaszcza z myślą o młodych użytkownikach autobusów”, podkreślił białostocki radny.

Stolica województwa podlaskiego może również pochwalić się jedną z najnowocześniejszych w Polsce spalarni odpadów. Wybudowano ją dzięki środkom miasta przy wsparciu funduszy pochodzących z programów Unii Europejskiej. Operatorem białostockiej spalarni jest PUHP „LECH” sp. z o.o., firma prężnie działająca w branży oczyszczania. Oprócz nadzoru nad spalarnią spółka zajmuje się także obsługą wywozu śmieci z terenu Białegostoku oraz prowadzeniem proekologicznej strony internetowej o nazwie „Nasz Białystok jest EKO” (odpady.bialystok.pl). Na terenie spalarni bardzo często organizowane są dni otwarte, dzięki którym mieszkańcy mogą zapoznać się ze sposobem funkcjonowania tej instytucji. Jak zauważa radny Chojnowski, spalarnia już od kilku lat doskonale spełnia swoje funkcje, zaopatrując elektrownię w masę spalania, a mieszkańców Białegostoku w prąd w gniazdkach.

W kwestii dystrybuowania odpadami stolica województwa podlaskiego również może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Jest bowiem jednym z pierwszych polskich samorządów, który zwiększył kryteria segregacji śmieci, przez co obecnie odpady można segregować według pięciu kategorii. „Mieszkańcy Białegostoku mogą od tej pory wyrzucać i segregować śmieci w pięciu różnych elementach, czyli: śmieci suche (odpad zwykły), makulatura, zieleń (odpady zielone), szkło oraz plastik”, potwierdził białostocki radny. Z tego też względu białostoczanie mają do swojej dyspozycji pięć koszy na pięć różnych rodzajów odpadów.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

W 80 proc. gmin można bezkarnie palić śmieciami, bo nie ma realnej kontroli. Mechanizmy kontrolne do pilnej zmiany

Zakaz spalania śmieci obowiązuje w Polsce od 20 lat. W większości gmin pozostaje jednak martwym przepisem. Nowe badania przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazują, że w 80 proc. gmin nie ma sprawnie działającego mechanizmu kontroli. A średnia liczba mandatów w gminach wiejskich to 0,5 mandatu rocznie.