Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekonomiczne usuwanie metanu z atmosfery? Bohaterką najzwyklejsza glina

Ekonomiczne usuwanie metanu z atmosfery? Bohaterką najzwyklejsza glina

Naukowcy MIT zaproponowali nowy sposób usuwania metanu z powietrza. W procesie służyć ma połączenie gliny oraz miedzi. Jakie są wady i zalety tej metody?

Reklama

Metan najgroźniejszym gazem cieplarnianym 

Kiedy uwagę skupiliśmy na dwutlenku węgla, wzrastające emisje metanu pozostały niemal niezauważone. Jak się okazuje, ten gaz cieplarniany ma aż 23 razy większy potencjał cieplarniany niż CO2. Za większość emisji metanu odpowiada rolnictwo, hodowla bydła, wydobycie węgla i rudy, a także topniejąca wieczna zmarzlina. 

Więcej dowiesz się w artykule:

Metan stały się ważnym punktem podczas międzynarodowej konferencji COP26. Unia Europejska i Stany Zjednoczone ogłosiły inicjatywę zmierzającą do ograniczenia emisji tego gazu cieplarnianego do 30% do 2030 roku.

Ograniczenie może nie wystarczyć 

W przypadku dwutlenku węgla eksperci alarmują nie tylko o redukcji emisji. Aktualne stężenie tego gazu w atmosferze to efekt sięgający rewolucji przemysłowej w XVIII wieku, dlatego oprócz minimalizacji, konieczny jest również rozwój technologii bezpośrednio wychwytującej CO2 z powietrza. Czy emisje metanu też będą tego wymagać? 

Jak pozbyć się metanu? 

Naukowcy MIT opracowali sposób, który pomaga w wychwytywaniu cząsteczek metanu nawet w przypadku bardzo niskiego stężenia. Bohaterem tego procesu okazuje się glina zeolitowa, który służy przy produkcji np. żwirku dla kotów. 

W wyniku wzmocnienia gliny niewielką ilością miedzi i wysokiej temperatury, metan przekształca się w dwutlenek węgla. 

Zdaniem ekspertów, najlepszym miejscem na wdrożenie tej technologii byłyby kopalnie węgla i hodowle bydła mlecznego. 

Czy zamiana metanu w CO2 ma sens? 

Wydawać by się mogło, że zamiana metanu w inny gaz cieplarniany to droga donikąd. Ekspertka MIT i współautorka badań, Desiree Plata, przekonuje jednak, że ten proces może być pozytywne efekty w skali krótkoterminowej. Przekształcenie nawet połowy metanu w atmosferze CO2 mogłoby oszczędzić aż 16 procent wymuszenia radiacyjnego, które prowadzi do zaburzenia w systemie klimatycznym. 

Jakie są zalety tego procesu? 

W porównaniu z innymi metodami usuwania metanu, ten sposób nie wymaga tak wysokich temperatur, jest mniej skomplikowany i ryzykowny, a także znacznie tańszy. Dotychczas, wychwytywanie metanu było możliwe w czystym tlenie i przy temperaturze sięgającej nawet 600, co stwarzało prawdopodobne warunki do zapłonu. 

Nowy proces wymaga temperatury około 300°C. W dodatku usuwa metan w niższych stężeniach od alternatywnych metod, nawet w przypadku jednego procenta, a wszystko dzieje się powietrzu, a nie w czystym tlenie.

Inną zaletą jest fakt, że ta metoda uwalnia ciepło, co może służyć w tworzeniu energii elektrycznej. 

Zobacz też:

Źródło: The Engineer Fot.: MIT

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.