Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekospalarnia, czyli energia z odpadów dla Olsztyna

spalarnia

Ekospalarnia, czyli energia z odpadów dla Olsztyna

W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego powstaje nowoczesna instalacja termicznego przekształcania odpadów. Jakie będą korzyści ze spalania śmieci?

Reklama

Energia ze śmieci

Budowa instalacji rozpoczęła się w listopadzie zeszłego roku. Ma ona zapewnić mieszkańcom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne z uwzględnieniem korzyści środowiskowych. Nowoczesne metody spalania odpadów przysłużą się też kwestii prawidłowego i efektywnego zagospodarowania odpadów. Inwestycja zostanie zrealizowana w 2023 r.

Środki w wysokości 48 mln oraz 170 mln zostaną przeznaczone na budowę instalacji. Pochodzą one kolejno z funduszu inwestycyjnego FIS FIZAN zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który podpisał umowę ze spółką Dobra Energia dla Olsztyna oraz  z dotacji unijnych, które przeznaczył na budowę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wyniku tej współpracy powstanie Instalacja o mocy cieplnej 8 MWt i mocy elektrycznej 10 MWe. Kocioł Szczytowy ma mieć 70 MWt mocy cieplnej. 

Kto na tym skorzysta?

PFR określa inwestycję jako przyjazną środowisku i korzystną dla regionu. Mieszkańcy mają zyskać dostęp do energii z ekospalarni, w której będą przekształcane odpady nadające się do spalania, a tym samym wytwarzania energii cieplnej. Do spalania trafiają odpady, których nie można oddać do recyklingu lub koszt ich przetworzenia jest zbyt wysoki.

image processing20210428 2242
Projekt ekospalarni w Olsztynie, źródło: PFR

Ekociepłownia w Olsztynie to strategiczna inwestycja dla regionu, która zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo energetyczne i zniweluje problem zagospodarowania frakcji palnej odpadów komunalnych przy jednoczesnej dbałości o jakość powietrza. Jako PFR chcemy wspierać powstawanie coraz większej liczby tak nowoczesnych i przyjaznych środowisku inwestycji w całym kraju. […]  – czytamy w oficjalnej wypowiedzi Bartłomieja Pawlaka, wiceprezesa PFR.

Instalacja będzie mogła przetworzyć co najmniej 100 tys. ton odpadów rocznie. W efekcie w przyszłości obniży to cenę za wywóz i zagospodarowanie odpadów oraz cenę energii cieplnej dla mieszkańców. Inwestorzy podają, że instalacja będzie całkowicie bezpieczna, a podobne ekospalarnie funkcjonują w wielu polskich miastach oraz krajach europejskich.

PFR stworzyło dedykowany program PFR Green Hub, w którego ramach uruchomiono projekt „Energia z odpadów”. Jest on kierowany do samorządów, które chcą włączyć się w działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) w wymiarze lokalnym.

źródło: informacja prasowa, PFR

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.