Elektromobilność priorytetem Polski. Morawiecki na Global e-Mobility Forum

Premier Mateusz Morawiecki otworzył dzisiaj Global e-Mobility Forum w Warszawie, deklarując, że elektromobilność dla naszego kraju jest priorytetem, a Polska w wielu jej obszarach pozostaje na pozycji lidera. 

Morawiecki przypomniał, że rząd rozpoczął “przygodę z elektromobilnością w 2016 r.”. Od tego czasu pojawiły się regulacje stymulujące rynek e-mobility w Polsce. Wśród nich premier wymienił m.in. ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, którą uważa za pionierską. 

Według premiera sukces Polski w branży elektromobilnej widoczny jest przede wszystkim w liczbie autobusów elektrycznych, która “znacząco wzrosła” oraz w 5-krotnym wzroście stacji ładowania elektryków. Podkreślił także, że to właśnie nasz kraj jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w Unii Europejskiej. 

Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego – mówił Morawiecki. 

Tymczasem polski licznik elektromobilności przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych pokazuje, że w naszym kraju aktualnie zarejestrowano 6672 pojazdy elektryczne. Dostępna dla nich infrastruktura to 888 stacji ładowania. 

Global e-Mobility Forum to swoista kontynuacja partnerstwa na rzecz e-mobilności, inicjatywy zapoczątkowanej na COP24 w Katowicach. Wydarzenie ma za zadanie stać się okazją do zaprezentowania i omówienia dobrych praktych niezbędnych do rozwoju branży pojazdów elektrycznych w naszym kraju i na świecie. Do dyskusji zaproszeni zostali partnerzy reprezentujący rządy, regiony i miasta, a także przedstawiciele branży i pokrewnych środowisk biznesowych. 

 

Źródło: cire.pl