Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektromobilność w Chinach: 25,8 milionów rejestracji aut elektrycznych w 2019 roku

Elektromobilność w Chinach: 25,8 milionów rejestracji aut elektrycznych w 2019 roku

Chińczycy odnotowali spadek rejestracji nowych aut elektrycznych. W 2019 roku zarejestrowano ich jedynie 25,8 milionów, co przekłada się na spadek o 8,2 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Natomiast sprzedaż elektryków w ubiegłym roku odnotowała wynik około 1,2 mln pojazdów. 

Reklama

Elektromobilność w Chinach

Jakie są przyczyny spadku rejestracji nowych pojazdów elektrycznych? Komentatorzy rynkowi powodów doszukują się m.in. w wojnie celnej Chin z Stanami Zjednoczonymi. Szczegółowe dane przedstawiają się w następujący sposób: ilość zarejestrowanych samochodów osobowych i dostawczych spadła o 9,6 proc., zaś ciężarowych i autobusów o 1,1 proc. Tych pierwszych zarejestrowano w sumie 21,5 mln, a drugich, 4,4 mln. Eksperci z Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów prognozują, że tendencja spadkowa utrzyma się też w 2020 roku. 

Drugiej przyczyny złego wyniku należy szukać w zmianach procedur wspierania chińskiej elektromobilności. Przyczyniły się one w połowie 2019 roku do spadków na poziomie 4 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Nie zmieniło to jednak nastawienia władz chińskich – w grudniu przedstawiono nowy plan rozwoju elektromobilności. Pekin chce, aby do 2025 roku aż jeden na cztery z rejestrowanych samochodów był elektryczny. Scenariusz ten będzie trudny w realizacji ze względu na aktualne wyniki. Łącznie samochody hybrydowe i elektryczne w Chinach stanowią jedynie 5% nowo zarejestrowanych. 

Przypominamy, że polski licznik elektromobilności wskazuje, że w Polsce jak dotąd zarejestrowano ponad 8600 pojazdów elektrycznych. 

źródło: orpa.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.