Elektronika na wagę złota

Elektronika na wagę złota

Jak powszechnie wiadomo elektroodpady są uciążliwym problemem dla naszego ekosystemu. Według statystyk przeciętny mieszkaniec UE produkuje 15,6 kg elektroodpadów w ciągu roku, a niestety tylko 7 kg z nich jest przetwarzane w procesie recyklingu. Naukowcy odkryli, że z około pięciu zużytych komputerów można uzyskać gram złota.

Konieczny recykling elektroodpadów

Według danych pochodzących z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska średnia żywotność smartfonów zamyka się w około 3 latach. Co roku sprzedaż tych urządzeń  wynosi około 211 mln sztuk, a cykl ich życia przyczynia się do emisji 14 mln ton CO2 w ciągu roku.

Zrównoważone produkowanie elektroniki jest dziś bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że jest jej coraz więcej i jest powszechnie używana. Niestety zanieczyszcza ona środowisko, jeżeli nie przerabiamy i nie utylizujemy jej w odpowiedzialny sposób. Musimy stosować takie techniki i technologie, dzięki którym elektronika będzie wykorzystywana dłużej, a odpady z jej produkcji i związana z tym emisja CO2 będzie mocno ograniczana mówi Wojciech Stęplewski, lider Grupy Badawczej Technologie Obwodów Drukowanych i Montażu w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Tele- i Radiotechnicznym dla Newseria.

Projekt sustainablySMART

Polscy badacze z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego zaangażowali się w międzynarodowy projekt sustainablySMART. Koncepcją przedsięwzięcia jest zaprojektowanie urządzeń mobilnych z jak najmniejszym wpływem na środowisko.

W ramach projektu sustainablySMART został opracowany m.in. modułowy smartfon, tablet z obudową przyjazną dla środowiska i specjalny robot, który demontuje sprzęty elektroniczne i ich podzespoły tak, aby nie uległy uszkodzeniu i mogły zostać później wykorzystane w innych urządzeniach mówi Wojciech Stęplewski dla Newsseria.

Elektrośmieci cenniejsze niż mogłoby się zdawać

Dodatkowo ze zużytej elektroniki można uzyskać obecnie bardzo pożądane surowce np. złoto, srebro, miedź. Naukowcy odkryli, że z około pięciu zużytych komputerów można uzyskać gram złota.

Wydobycie jednego grama złota w afrykańskich kopalniach wymusza eksploatację dwóch ton skał i ziemi. Jest to uciążliwy proces, który dla środowiska niesie negatywne skutki. W efekcie następuje degradacja terenu, nadmierne zużycie wody oraz zanieczyszczanie gleby trującymi chemikaliami.

Co więcej, ok. 10% światowych zasobów złota zużywa się właśnie do produkcji nowoczesnej elektroniki.

Źródło: Newsseria

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.