Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektronika na wagę złota

gold

Elektronika na wagę złota

Jak powszechnie wiadomo elektroodpady są uciążliwym problemem dla naszego ekosystemu. Według statystyk przeciętny mieszkaniec UE produkuje 15,6 kg elektroodpadów w ciągu roku, a niestety tylko 7 kg z nich jest przetwarzane w procesie recyklingu. Naukowcy odkryli, że z około pięciu zużytych komputerów można uzyskać gram złota.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Konieczny recykling elektroodpadów

Według danych pochodzących z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska średnia żywotność smartfonów zamyka się w około 3 latach. Co roku sprzedaż tych urządzeń  wynosi około 211 mln sztuk, a cykl ich życia przyczynia się do emisji 14 mln ton CO2 w ciągu roku.

Zrównoważone produkowanie elektroniki jest dziś bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że jest jej coraz więcej i jest powszechnie używana. Niestety zanieczyszcza ona środowisko, jeżeli nie przerabiamy i nie utylizujemy jej w odpowiedzialny sposób. Musimy stosować takie techniki i technologie, dzięki którym elektronika będzie wykorzystywana dłużej, a odpady z jej produkcji i związana z tym emisja CO2 będzie mocno ograniczana mówi Wojciech Stęplewski, lider Grupy Badawczej Technologie Obwodów Drukowanych i Montażu w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Tele- i Radiotechnicznym dla Newseria.

Projekt sustainablySMART

Polscy badacze z Instytutu Tele- i Radiotechnicznego zaangażowali się w międzynarodowy projekt sustainablySMART. Koncepcją przedsięwzięcia jest zaprojektowanie urządzeń mobilnych z jak najmniejszym wpływem na środowisko.

W ramach projektu sustainablySMART został opracowany m.in. modułowy smartfon, tablet z obudową przyjazną dla środowiska i specjalny robot, który demontuje sprzęty elektroniczne i ich podzespoły tak, aby nie uległy uszkodzeniu i mogły zostać później wykorzystane w innych urządzeniach mówi Wojciech Stęplewski dla Newsseria.

Elektrośmieci cenniejsze niż mogłoby się zdawać

Dodatkowo ze zużytej elektroniki można uzyskać obecnie bardzo pożądane surowce np. złoto, srebro, miedź. Naukowcy odkryli, że z około pięciu zużytych komputerów można uzyskać gram złota.

Wydobycie jednego grama złota w afrykańskich kopalniach wymusza eksploatację dwóch ton skał i ziemi. Jest to uciążliwy proces, który dla środowiska niesie negatywne skutki. W efekcie następuje degradacja terenu, nadmierne zużycie wody oraz zanieczyszczanie gleby trującymi chemikaliami.

Co więcej, ok. 10% światowych zasobów złota zużywa się właśnie do produkcji nowoczesnej elektroniki.

Źródło: Newsseria

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.