Elektryczne autobusy będą wozić amerykańskich uczniów

W Ameryce Północnej trwa obecnie rozgrywka w segmencie autobusów szkolnych, mająca na celu uzyskanie największego udziału w rynku.

Przed kilkoma dniami byliśmy świadkami zaprezentowania najnowszego dzieła firmy Thomas Built Buses – autobusu szkolnego, którego w pełni elektryczny napęd zapewniają trakcyjne akumulatory o łącznej pojemności 160 kWh.

Autokar, o roboczej nazwie Saf-T-Liner C2 Electric Bus vel Jouley, jest w stanie pomieścić osiemdziesięciu jeden pasażerów, a jego zasięg 160 kilometrów będzie można zwiększyć za pomocą dodatkowych akumulatorów. Pojazd ma pojawić się na drogach już w 2019 roku.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Producent autokarów, firma Thomas Built Buses, założona w 1916 roku, jest własnością koncernu Daimler. Jego najsłynniejsze produkty to znane wszystkim żółte autobusy szkolne, które zdominowały ten segment w USA z udziałem w rynku na poziomie 38,7%.

To jednak nie koniec nowinek z rynku autobusów szkolnych. Również w 2019 roku zadebiutuje pojazd IC Electric Bus chargE, należący do firmy IC Bus. Opracowany przy współpracy z Volkswagen Truck & Bus autokar będzie w stanie pokonać 190 kilometrów, generując moc na poziomie 260 kW.

Wygląda więc na to, że jesteśmy świadkami początku pasjonującego wyścigu, którego ostatecznym celem jest zdominowanie rynku elektrycznych autobusów szkolnych w Ameryce Północnej.