Elektryczne autobusy wjeżdżają do Gdyni

Niedawno Gdynia podpisała umowę na dofinansowanie kupna łącznie 6 elektrycznych firmy Solaris. Koszt inwestycji wyniesie 15,5 mln zł, a dofinansowanie ma być w wysokości ponad 5 mln zł.

Niedawno Gdynia podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zakładającą dofinansowanie projektu „obniżenie zużycia energii oraz paliw w transporcie publicznym w Gdyni dzięki zakupowi bezemisyjnego taboru z napędem elektrycznym”. Miasto ma zakupić łącznie 6 e-autobusów. Za sprawą wykorzystania tzw. systemu ładowania w ruchu będą one mogły poruszać się w sposób równie wydajny, jak autobusy z konwencjonalnym napędem. Pojazdy mają być wyposażone w baterie typu LTO o obniżonej pojemności.

Od lat pracujemy nad unowocześnianiem gdyńskiego transportu publicznego. W trosce o naszych mieszkańców, ich komfort i z myślą o korzyściach dla środowiska. Nowoczesne, bezemisyjne pojazdy z napędem elektrycznym, to kolejny krok na drodze zrównoważonego rozwoju naszego miasta”, poinformował Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Nowo zakupione pojazdy mają się poruszać w obrębie sieci trolejbusów. Dzięki temu bateria będzie ładowana przy wykorzystaniu zainstalowanych na autobusach pantografów.

Wygenerowana i zmagazynowana energia umożliwi obsługę odcinków linii komunikacyjnych bez konieczności użycia sieci trakcyjnej. Dodatkowo każdy pojazd ma być wyposażony w system rekuperacji energii – rozwiązanie, które pozwoli na odzyskiwanie energii z hamowania pojazdu.

Niewątpliwymi zaletami technologicznymi projektu nowoczesnego taboru będzie planowanie rozwoju komunikacji bez potrzeby zainwestowania w sieć ładującą poza obszarem sieci trolejbusowej.

Łącznie gdański projekt ma kosztować równo 15 510 300 zł. Jak zakłada regulamin programu Gepard, maksymalne dofinansowanie będzie mogło wówczas sięgnąć 40% wydatków kwalifikowanych, stąd też Gdynia ze środków zewnętrznych otrzyma aż 5 044 000 zł. Planowane zakończenie realizacji projektu ma nastąpić pod koniec 2019 roku.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach Programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 2) GEPARD – Bezemisyjny transport publiczny”.

żródło: www.transport-publiczny.pl, foto: ZKM Gdynia

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.