Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elżbieta II pierwszą w historii królową, która rezygnuje z naturalnych futer

Elżbieta II pierwszą w historii królową, która rezygnuje z naturalnych futer

Elżbieta II to kobieta nowoczesna. Jako pierwsza w historii monarchini Wielkiej Brytanii będzie nosić już tylko sztuczne futra. Prawdziwych nie nosi od początku tego roku. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Elżbieta II lubi rewolucje. Postanowiła, że przerwie wieloletnią dworską tradycję noszenia prawdziwych futer i będzie zakładać sztuczne. O decyzji królowej poinformowała jej stylistka i garderobiana Angela Kelly w książce „The Other Side of the Coin: The Queen, the Dresser and the Wardrobe” („Druga strona monety: królowa, garderobiana i szafa”).  Kelly jest stylistką Elżbiety II od 25 lat. Co stanie się z nagromadzonymi przez wiele lat kreacjami ze zwierzęcych futer? Na pewno nie zostaną wyrzucone. Elżbieta II nie boi się zmian – w jednym ze swoich ulubionych płaszczy kazała usunąć lamówkę z norek i zastąpić ją sztuczną. 

Doniesienia medialne nie pozostawiają wątpliwości – Królowa Elżbieta II swym gestem pokazuje, że noszenie prawdziwych futer to relikt przeszłości, a prawa zwierząt liczą się bardziej niż moda. Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu dla „The Telegraph” napisał: „Podczas projektowania nowych ubrań dla Królowej od teraz używane będzie wyłącznie futro sztuczne”. 

Gest Królowej docenili ekolodzy

Decyzja Królowej Elżbiety o używaniu sztucznego futra jest doskonałym odzwierciedleniem nastrojów brytyjskiej opinii publicznej, z której ogromna część nie znosi okrucieństwa związanego z futrami i nie chce mieć z tym nic wspólnego – mówił Claire Bass, dyrektorka organizacji Humane Society International.

– Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra prawie dwie dekady temu, ponieważ uznano ten proceder za zbyt okrutny. Teraz musimy dokończyć zadanie i zakazać również sprzedaży futer. Wzywamy rząd brytyjski, aby poszedł w ślady Jej Wysokości i uczynił Wielką Brytanię pierwszym krajem na świecie, który całkowicie zakaże futer zwierzęcych – dodaje Bass. 

Z kolei organizacja Peta zwraca uwagę na brytyjską Straż Królewską i apeluje, żeby, podążając za wzorem Królowej, przestała nosić wysokie czarne czapki, które są robione z futra kanadyjskich niedźwiedzi. 

Decyzja Królowej Elżbiety II podoba się też polskim aktywistom ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

Branża modowa stanowczo odcina się obecnie od okrucieństwa, z jakim wiąże się hodowla zwierząt na futra – cieszymy się, że trend ten nie ominął także rodziny królewskiej. Nie sposób nie dopatrywać się w tej decyzji pozytywnego wpływu księżnej Meghan, która od wielu lat aktywnie działała na rzecz praw zwierząt. Nieoficjalnie mówi się nawet, że to jej opinia przyspieszyła wycofanie futer przez Burberry – markę tradycyjnie związaną z rodziną królewską – komentuje dla Wprost.pl Agnieszka Rolnik, koordynatorka programu Sklepy Wolne Od Futer. 

Źródło: k-mag.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.