Elżbieta II pierwszą w historii królową, która rezygnuje z naturalnych futer

Elżbieta II to kobieta nowoczesna. Jako pierwsza w historii monarchini Wielkiej Brytanii będzie nosić już tylko sztuczne futra. Prawdziwych nie nosi od początku tego roku. 

Elżbieta II lubi rewolucje. Postanowiła, że przerwie wieloletnią dworską tradycję noszenia prawdziwych futer i będzie zakładać sztuczne. O decyzji królowej poinformowała jej stylistka i garderobiana Angela Kelly w książce „The Other Side of the Coin: The Queen, the Dresser and the Wardrobe” („Druga strona monety: królowa, garderobiana i szafa”).  Kelly jest stylistką Elżbiety II od 25 lat. Co stanie się z nagromadzonymi przez wiele lat kreacjami ze zwierzęcych futer? Na pewno nie zostaną wyrzucone. Elżbieta II nie boi się zmian – w jednym ze swoich ulubionych płaszczy kazała usunąć lamówkę z norek i zastąpić ją sztuczną. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Doniesienia medialne nie pozostawiają wątpliwości – Królowa Elżbieta II swym gestem pokazuje, że noszenie prawdziwych futer to relikt przeszłości, a prawa zwierząt liczą się bardziej niż moda. Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu dla „The Telegraph” napisał: „Podczas projektowania nowych ubrań dla Królowej od teraz używane będzie wyłącznie futro sztuczne”. 

Gest Królowej docenili ekolodzy

Decyzja Królowej Elżbiety o używaniu sztucznego futra jest doskonałym odzwierciedleniem nastrojów brytyjskiej opinii publicznej, z której ogromna część nie znosi okrucieństwa związanego z futrami i nie chce mieć z tym nic wspólnego – mówił Claire Bass, dyrektorka organizacji Humane Society International.

– Wielka Brytania zakazała hodowli zwierząt na futra prawie dwie dekady temu, ponieważ uznano ten proceder za zbyt okrutny. Teraz musimy dokończyć zadanie i zakazać również sprzedaży futer. Wzywamy rząd brytyjski, aby poszedł w ślady Jej Wysokości i uczynił Wielką Brytanię pierwszym krajem na świecie, który całkowicie zakaże futer zwierzęcych – dodaje Bass. 

Z kolei organizacja Peta zwraca uwagę na brytyjską Straż Królewską i apeluje, żeby, podążając za wzorem Królowej, przestała nosić wysokie czarne czapki, które są robione z futra kanadyjskich niedźwiedzi. 

Decyzja Królowej Elżbiety II podoba się też polskim aktywistom ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

Branża modowa stanowczo odcina się obecnie od okrucieństwa, z jakim wiąże się hodowla zwierząt na futra – cieszymy się, że trend ten nie ominął także rodziny królewskiej. Nie sposób nie dopatrywać się w tej decyzji pozytywnego wpływu księżnej Meghan, która od wielu lat aktywnie działała na rzecz praw zwierząt. Nieoficjalnie mówi się nawet, że to jej opinia przyspieszyła wycofanie futer przez Burberry – markę tradycyjnie związaną z rodziną królewską – komentuje dla Wprost.pl Agnieszka Rolnik, koordynatorka programu Sklepy Wolne Od Futer. 

Źródło: k-mag.pl