Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energetyczna wyspa w Polsce. Pierwszy taki projekt w UE

Energetyczna wyspa w Polsce

Energetyczna wyspa w Polsce. Pierwszy taki projekt w UE

Celem projektu SERENE jest utworzenie zintegrowanej sieci laboratoriów transformacji energetycznej w trzech lokalizacjach w Europie: Skanderborg (Dania), Olst (Holandia) i Przywidz (Polska). Energetyczna wyspa w Polsce to pierwszy projekt w UE. Na czym dokładnie polega ten pomysł? 

Reklama

Energetyczna wyspa w Polsce

Finansowane przez UE przedsięwzięcie ma na celu przetestowanie i zaproponowanie wzorcowych rozwiązań z dziedziny OZE przez lokalnych mieszkańców dla całej Europy. Energetyczna wyspa w Polsce jest częścią szerszego projektu, który przybliży opłacalne i zorientowane na zwykłych odbiorców zastosowania energii odnawialnej. 

– Do tej pory w „zielonej transformacji” skupiano się przede wszystkim na większych miastach i przemyśle ciężkim, podczas gdy to lokalne społeczności są odpowiedzialne za znaczne ilości zużycia energii. 

Ważne jest, aby wprowadzać zmiany, tak aby ich konsumpcja była bardziej ekologiczna i wydajna. Ponadto skupienie się na kwestiach lokalnych zwiększa świadomość i poziom zaangażowania obywateli na rzecz „zielonej transformacji” – podkreśla Birgitte Bak- Jensen, koordynatorka projektu z Uniwersytetu w Aalborgu.

Jakie konkretnie działania zakłada projekt SERENE?

Dania, Holandia i Polska w awangardzie transformacji energetycznej

Zintegrowanie wielu nośników energii, inteligentne sterowanie, bilansowanie systemów i sieci na poziomie lokalnym – takie podejście nie tylko zwiększa poziom wykorzystania OZE, lecz także poprawia warunki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne obywateli.

Dania, Holandia i Polska zostały wybrane do realizacji działań tego typu w ramach projektu SERENE. Są to kraje charakteryzujące się różnymi warunkami geograficznymi, społeczno-ekonomicznymi, prawnymi i technicznymi oraz różnymi zasobami energii.

Podejście obejmuje współdziałanie elementów takich jak pompy ciepła, ładowarki pojazdów elektrycznych i ich sterowanie z uwzględnieniem chwilowej podaży energii z lokalnych OZE. Projekt SERENE ma na celu przyspieszenie transformacji europejskiego systemu energetycznego.

Transformacja z udziałem lokalnych społeczności

Rozwiązania opracowywane przez SERENE będą stanowiły podstawę do zaproponowania rozwiązań technicznych i modeli biznesowych. Ich testowaniem zajmą się lokalni mieszkańcy: m.in. konsumenci, prosumenci, właściciele nieruchomości i najemcy. To oni sprawdzą, czy pomysły zaproponowane w ramach programu znajdą zastosowanie w podobnych społecznościach w całej Europie.

Zaangażowanie obywatelskie ma miejsce w Danii, Holandii oraz w Polsce, gdzie po przeprowadzonym spotkaniu informacyjnym, do udziału w projekcie zgłosiło się kilkudziesięciu mieszkańców Gminy Przywidz.

– Nakłonienie konsumentów do zaangażowania się i zrozumienia nowej technologii oraz zmiany ich zachowania mogą być bardzo trudne. Natomiast identyfikacja odpowiednich modeli biznesowych, które mogą zapewnić opłacalne rozwiązania, zwiększy z pewnością poziom zaangażowania użytkowników końcowych i może w ten sposób przyczynić się do znacznego przyśpieszenia „zielonej transformacji” –  podsumowuje Birgitte Bak-Jensen.

Projekt SERENE rozpoczął się w maju 2021 roku, z budżetem ponad 5 mln euro i będzie trwał 48 miesięcy.

Polską część tego międzynarodowego projektu koordynuje Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk i KEZO Centrum Badawcze w ścisłej współpracy z Gminą Przywidz, Energa-Operator SA oraz STAY-ON Storage Engineering.

Chcesz wiedzieć więcej o współpracy energetycznej Polski z innymi państwami? Zobacz artykuły:

źródło: mat. prasowe Energa Operator, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.