Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Inwestycja Orlenu w import energii z Ukrainy. Jakie korzyści przyniesie ta współpraca?

import energii z Ukrainy

Inwestycja Orlenu w import energii z Ukrainy. Jakie korzyści przyniesie ta współpraca?

Spółka ORLEN Synthos Green Energy planuje realizację inwestycji, która umożliwi import energii z Ukrainy. Stabilizacja i dywersyfikacja źródeł dostaw to tylko część korzyści. Co współpraca energetyczna Polski z Ukrainą oznacza dla obu państw?  

Reklama

Import energii z Ukrainy

Import energii z Ukrainy nie tylko wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, lecz także realnie wpłynie na poprawę sytuacji gospodarczej Ukrainy. Inwestycja zostanie zrealizowana przez ORLEN Synthos Green Energy – spółkę utworzoną przez PKN ORLEN i Synthos Green Energy. 

Spółka jest już odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii MMR i SMR, czyli mikro i małych reaktorów jądrowych. Energia jądrowa ma być kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Polski oraz regionu.

Energia elektryczna, która mogłaby być przesyłana do Polski, pochodziłaby z elektrowni Chmielnicki w Ukrainie. Jej import na bazie zmodernizowanej infrastruktury przyczyniłby się do zaspokojenia potrzeb polskiego przemysłu oraz wpłynął na zmniejszenie zależności Polski od źródeł energii opartych na węglowodorach. 

Import energii z Ukrainy to nie jedyne działania z zakresu europejsko-ukraińskiej współpracy energetycznej w ostatnim czasie. 

Współpraca energetyczna z Ukraińcami

W związku z pilną prośbą Ukrenergo, operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej na Ukrainie i Mołdawii, Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych zgodziła się na awaryjną synchronizację sieci z europejskim systemem.

Próbna synchronizacja, która rozpoczęła się 16 marca 2022 roku, pomogła zachować stabilność ukraińskiej sieci w czasie działań wojennych. Europejska infrastruktura wspiera obecnie stabilność ukraińsko-mołdawskiego systemu elektroenergetycznego.

– Musimy być gotowi na konieczność wsparcia ukraińskiego systemu energetycznego – stąd potrzeba funkcjonowania w Polsce jak największej ilości jednostek, tak żeby móc wspomagać europejski system energetyczny. W obecnej sytuacji powinny to być również jednostki węglowe, jednak nie powinniśmy być obciążani nadmiernymi kosztami za chęć solidarności i wsparcia naszych sąsiadów – komentowała inicjatywę Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Wojna pokazuje, że niezależność energetyczna to podstawa państwa. Transformacja energetyczna okazuje się kluczowym zagadnieniem w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czy moce węglowe zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne? Jedynie na krótką metę, ze względu na ich nieopłacalność, szkodliwość dla środowiska i system emisji EU ETS, którego zniesienie na czas wojny postulowała minister Anna Moskwa.

Najlepszą inwestycją w niezależność od rosyjskich surowców i bezpieczeństwo energetyczne są odnawialne źródła energii. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

źródło: Orlen, zdj. główne Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.