Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska spółka będzie produkować małe reaktory jądrowe. Energia tańsza niż gaz

Polska spółka będzie produkować małe reaktory jądrowe. Energia tańsza niż gaz

W grudniu PKN Orlen podpisał umowę inwestycyjną z Synthos Green Energy. Dwa podmioty utworzyły spółkę, która będzie rozwijać technologię małych reaktorów jądrowych w Polsce. Prezes UOKiK wydał właśnie zgodę na utworzenie nowej spółki.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Reaktory jądrowe produkowane w Polsce

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie nowej spółki, która będzie rozwijać technologię małych reaktorów jądrowych. Synthos Green Energy i Orlen chcą uczestniczyć aktywnie w polskiej transformacji energetycznej wykorzystującej atom jako jedno z “zielonych” źródeł energii. Spółka Orlen Synthos Green Energy będzie dostarczać rewolucyjne rozwiązania służące zwiększenia niezależności energetycznej – potwierdza prezes UOKiK.

Budowa reaktora BWRX-300 trwa krócej niż budowa elektrowni jądrowej. Koszty za każdy MW są o ok. 30% niższe niż konwencjonalne projekty atomowe – podano na rządowej stronie gov.pl i dodano, że mały reaktor o mocy 300 MWe jest w stanie każdego roku wytworzyć energię dla ok. 150-tysięcznego miasta. 

W lutym UOKiK przebadał paliwa od 940 przedsiębiorców. Z 489 przekazanych próbek paliw, prawie 7% nie spełniało wymagań jakościowych.

Taniej niż gaz i mniej emisji

Koszt produkcji 1MWh energii będzie też mniejszy o 30% w porównaniu do energii z gazu. Energia pozyskiwana z małego reaktora modułowego zmniejsza też emisje CO2: rocznie to ok. 0,3 – 2 mln ton dwutlenku węgla rocznie (w zależności od paliwa, które zastępuje).

Małe reaktory jądrowe BWRX-300, które będą produkowane w Polsce, mają przynieść też nowe szanse dla polskiej gospodarki. GE Hitachi szacuje, że ok. 50% wydatków związanych z budową reaktorów może zostać w naszym kraju. W rozwijanie technologii będą zaangażowane też polskie firmy. Mają też pojawić się nowe miejsca pracy.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, potwierdza, że to szczególnie ważna decyzja dla rozwoju energetyki w kraju. Według przewidywań energetyka jądrowa będzie pokrywać 25% zapotrzebowania na energię w miksie energetycznym.

źródło: gov.pl, money.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.