Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

UOKIK skontroluje też ENEA SA w związku z antyunijną kampanią dezinformacyjną

UOKIK skontroluje też ENEA SA

UOKIK skontroluje też ENEA SA w związku z antyunijną kampanią dezinformacyjną

11 lutego 2022 roku w związku ze zgłoszeniami konsumentów będących klientami spółki ENEA S.A. Poseł Magdalena Łośko podjęła interwencję poselską. Chodzi o kontrowersyjną kampanię największych spółek energetycznych w Polsce. 

Reklama

UOKIK skontroluje też ENEA SA

Osoby zgłaszające się do Poseł zwracały uwagę, że do otrzymywanych przez nich rachunków za prąd dołączany jest przez spółkę komunikat z następującymi informacjami:

–  „(…) na cenę energii elektrycznej w taryfie G (dla gospodarstw domowych) składają się: 59% koszt uprawnień do emisji CO2 wynikający z Polityki Klimatycznej Unii Europejskiej

oraz

Największy wpływ na cenę energii mają koszty uprawnień CO2, które wynikają z zasad polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Obecnie stanowią aż 59% średniej ceny energii dla gospodarstwa domowych”.

Zdaniem osób zgłaszających się do Poseł powyższą sprawę spółka próbuje tworzyć wrażenie, że za podniesienie cen energii elektrycznej odpowiedzialna jest tylko i wyłącznie Unia Europejska. Tymczasem nierzetelne przekazywanie danych dotyczących sposobu obliczania cen energii elektrycznej może stanowić nieuczciwą praktykę rynkową poprzez wprowadzanie konsumenta w błąd.

Kampania dezinformacyjna

Oprócz komunikatów wysyłanych bezpośrednio do klientów, pod koniec stycznia na polskich ulicach pojawiły się antyunijne billboardy, które szybko wzbudziły kontrowersje. Wynika z nich, że polityka klimatyczna UE jest przyczyną drastycznie wzrastających cen energii. Okazuje się, że kampania jest manipulacją, która ukrywa wiele istotnych faktów. Koncerny energetyczne miały wprowadzać w błąd w sprawie przyczyn wzrostu cen energii elektrycznej.

Poseł w interwencji podkreśliła konieczność wszczęcia postępowania i zbadania czy spółka ENEA S.A. dopuściła się praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

W odpowiedzi Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował Poseł Magdalenę Łośko, że wystąpił do ENEA S.A. z żądaniem przedstawienia wyjaśnień  w sprawie. 

Wcześniej wniosek o zbadanie kampanii dezinformacyjnej złożyła do UOKIK fundacja Frank Bold:

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.