Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy rolnictwo pod wodą jest możliwe? Nemo’s Garden to samowystarczalna podwodna farma 

Czy rolnictwo pod wodą jest możliwe? Nemo’s Garden to samowystarczalna podwodna farma 

W przyszłości rolnictwo może rozwijać się pod wodą. Nemo’s Garden czyli alternatywny system rolnictwa, może okazać się rewolucyjnym rozwiązaniem dla regionów, które wkrótce mogą mieć utrudnione możliwości uprawy roślin. 

Reklama

Pierwsza na świecie podwodna farma 

Projekt podwodnych farm rozwijany jest od 2012 roku w pobliżu miasta Noli na północy Włoch, 5-10 metrów pod powierzchnią morza. Nad ogrodem czuwa Ocean Reef Group

Celem projektu było stworzenie nowego modelu rolnictwa, który wykorzystuje zbiorniki wodne do uprawy roślin lądowych. 

Na początku hodowano tylko bazylię – najpopularniejsze ziele we włoskiej kuchni. Kiedy pomysł zakończył się sukcesem, autorzy projektu zaczęli eksperymentować z uprawą kolejnych roślin. Teraz pod wodą rosną także pomidory, sałata, cukinia, fasola, zielony groszek, aloes, grzyby i truskawki. 

Nemo’s Garden opiera się na bezglebowym systemie hydroponicznych upraw. Rośliny lądowe wypuszczają korzenie do zbiorników z wodą. 

Rolnictwo w przyszłości znajdzie się pod wodą? 

Projekt podwodnego ogrodu jest odpowiedzią na problemy, które dotyczą rolnictwa na Ziemi w związku ze zmianami klimatu czy wzrostem liczby ludności. 

Współcześnie blisko 40% lądów to tereny uprawne, które odpowiadają za blisko 10% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Uprawa roli wymaga stabilnego klimatu i dostępu do wody, a to staje się coraz większym problemem w wielu regionach na świecie. 

Na czym polega zrównoważone rolnictwo? 

Samowystarczalny podwodny ogród 

Uprawy ulokowane są w sześciu podwodnych kopułach zrobionych z akrylu, w których zapewniony jest odpowiedni mikroklimat dla rozwoju roślin. Zamknięty ekosystem uniemożliwia przedostawanie się pasożytów, co sprawia, że nie ma potrzeby użycia pestycydów, które negatywnie wpływają na środowisko. Nemo’s Garden są też niezależne od warunków pogodowych. 

Odpowiedni mikroklimat dla uprawy roślin lądowych tworzy światło słoneczne i chłodna woda morska, które utrzymują odpowiednią temperatur i poziom wilgotoności. Ilość dwutlenku węgla i tlenu są stalemonitorowane przez zespół czuwający nad uprawami.

W związku z wybuchem pandemii COVID-19 podwodną farmą nikt nie zajmował się przez kilka miesięcy. Okazało się jednak, że system poradził sobie bez ludzkiej ingerencji. 

Podwodna farma w zgodzie z otaczającą przyrodą 

Morski ogród wchodzi w minimalną interakcję z istniejącym środowiskiem wodnym, a nawet wspiera okoliczny ekosystem. Niedawno farmę odwiedziły koniki morskie. Naukowcy twierdzą, że wcześniej ich tam nie widziano. 

W przyszłości Nemo’s Garden mają wykorzystywać nawozy wyprodukowane z glonów znalezionych bezpośrednio w otoczeniu podwodnej farmy. 

Nowy punkt ekoturystyczny? 

Projekt podwodnych farm otwiera znacznie więcej możliwości. Sztucznie stworzona biosfera może przynieść korzyści nie tylko dla rolnictwa. Nemos’ Garden to także laboratorium badań nad dziką przyrodą. W przyszłości może stać się także atrakcyjnym punktem ekoturystycznym. 

Więcej o projekcie Nemo’s Garden znajduje się na stronie: www.nemosgarden.com/

Źródło: nemosgarden.com, na zdjęciu głównym kadr z filmu o Nemo’s Garden

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.