Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Embargo na rosyjską ropę – co może oznaczać dla świata?

Embargo na rosyjską ropę – co może oznaczać dla świata?

W Europie trwają debaty nad rezygnacją z dostaw rosyjskiej ropy, a nawet gazu. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zapadły już decyzje. Czym to grozi i dlaczego wielu polityków apeluje o natychmiastowe wprowadzenie embarga na rosyjską ropę?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

[AKTUALIZACJA]

Ropa sponsoruje mord

We wtorek 8 marca na nowojorskiej giełdzie ceny ropy znowu poszybowały w górę – o prawie 2,9% do 552,47 zł za baryłkę. Od 24 lutego, czyli najazdu Rosjan na Ukrainę, ropa ciągle drożeje. Z kolei Holendrzy odnotowali podwyżkę za gaz – podrożał aż o 18% za MWh.

8 marca USA i Wielka Brytania wprowadziły embargo na rosyjską ropę. Oznacza to zakaz jej importu z Rosji oraz bojkotowanie go na arenie międzynarodowej. Podobną decyzję rozważają wciąż państwa członkowskie UE.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił w wywiadzie dla Polsatu, że embargo na paliwa z Rosji, w tym gaz i ropę, jest konieczne do zatrzymania wojny. – Są alternatywy dla ropy z Rosji – dodał. Podobne zdanie podziela też m.in. eurodeputowany Dominik Tarczyński oraz były prezydent Francji Francois Hollande. Embargo na ropę może jednak skutkować odwetem Rosjan. Po zablokowaniu dostaw ropy z Rosji, kraj może ograniczyć lub zatrzymać dostawy gazu. 

Eksperci oceniają, że rezygnacja z rosyjskiej ropy jest w Europie możliwa, a zastąpić mogłaby ją ropa z Kazachstanu, Iranu, Norwegii, USA czy Wenezueli.

Na razie z dostaw rosyjskiego gazu zrezygnowała Kanada:

USA zdecydowały

Politycy Demokratycznej i Republikańskiej partii zagłosowali w sprawie wprowadzenia embarga na rosyjską ropę. Amerykańscy politycy ustalili tym samym kilka w kwestii: zakazu importu surowców energetycznych z Rosji, zwiększenia cła dla produktów z Rosji i Białorusi oraz w perspektywie wykluczenia Rosji ze Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Ropa naftowa importowana do USA stanowi stosunkowo niewielką część udziału w miksie energetycznym kraju i wynosi ok. 8%.

USA rozważa porozumienie z Wenezuelą, którego przedmiotem miałby być import ropy z tego kraju. Pomimo tego że Wenezuela znajduje się na szczycie krajów o największych zasobach ropy naftowej, to jej produkcja spadła w zeszłym roku do najniższego poziomu od stulecia.

Rosja stała się głównym nabywcą wenezuelskiej ropy naftowej w następstwie amerykańskich sankcji. 

źródło: nbcnews.com, cnn.com, fot. Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.