Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Stany Zjednoczone zakręcą kurek rosyjskiej ropy?

Czy Stany Zjednoczone zakręcą kurek rosyjskiej ropy?

Wśród coraz to nowych sankcji nakładanych na Federację Rosyjską z powodu agresji w Ukrainie, pojawia się pomysł nałożenia ich również na przemysł naftowy. Jak wpłynęłoby to na rynek energii na świecie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

USA zatrzyma ropę z Rosji?

Stany Zjednoczone przyznały, że oprócz licznych sankcji, jakie nakładają przedsiębiorstwa i instytucje z całego świata, możliwe jest nałożenie ich także na rosyjski przemysł naftowy.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA rozważają, jak ta decyzja mogłaby wpłynąć na światowe rynki energii. Zapytana o to, czy sankcje powinny objąć też rosyjski przemysł naftowy, powiedziała, że to niewykluczone i, że władze są na to otwarte – podaje MSNBC.

Administracja prezydenta Joe Bidena oświadczyła, że zablokowanie dostaw ropy z Rosji nastąpi, jeśli wojsko nadal będzie atakować stolicę Ukrainy, Kijów.

Jak podał Reuters, celem Stanów Zjednoczonych, jest zdecydowane zdegradowanie rosyjskiej gospodarki, zminimalizowanie jej wpływów na globalne rynki, a w tym na rynek ropy naftowej i ceny energii dla Amerykanów. Stany Zjednoczone zdecydowali 1 marca o uwolnieniu 60 milionów rezerwowych baryłek ropy.

Wojna w Ukrainie już teraz wywołała gigantyczny chaos na rynkach walutowych i energetycznych. Ceny ropy osiągnęły najwyższe od 8 lat ceny. 2 marca 2022 roku baryłka ropy 113 dolarów, czyli prawie 485 zł. Z kolei cena gazu wzrosła do 135 euro za megawatogodzinę – to 642 zł.

Zarówno Rosja, jak i Ukraina są po pierwsze ważnymi eksporterami żywności, (prawie ¼ światowej pszenicy pochodzi z tych krajów) oraz ropy i gazu – 40% gazu w Europie dostarczane jest z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie amerykański senator Ed Markey przyznał, że nie można obwiniać Europy za kupowanie gazu z Rosji, kupując samemu od niej ropę.

Giganci technologiczni zerwali współpracę z Rosją

Już teraz największe, amerykańskie firmy technologiczne wstrzymały działalność w Rosji. Wśród setki gigantów, jest Google, Twitter, DHL, Apple, Spotify, Tesla, Visa, Master Card, Adidas i inne. Firmy i instytucje na całym świecie nie chcą być kojarzone z krajem, który dopuścił się 24 lutego ataku na sąsiedni kraj, wywołując tym samym wojnę.


Chcesz wiedzieć więcej o zerwaniu współpracy z rosyjskimi firmami? Zobacz artykuł:

źródło: msnbc.com, reuters.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.