Czy istnieje możliwość produkowania energii w kosmosie i zasilenia nią całej populacji? Amerykański projekt badawczy może być odpowiedzią na zmieniające się oblicze energetyki. O takim projekcie do tej pory świat nie słyszał.
Kosmiczne badania
California Institute of Technology to światowej sławy instytut naukowo-techniczny, badający Układ Słoneczny i współpracujący np. z NASA. Istnieje od 1891 r. i skupia wokół siebie najzdolniejszych odkrywców, którzy za sprawą swoich innowacji zmieniają oblicze życia na Ziemi. Podczas 130 lat istnienia uniwersyteccy badacze zgromadzili w sumie 45 nagród Nobla.
Naukowcy z Caltech szukają odpowiedzi i rozwiązań trudnych wyzwań i palących pytań. Tym razem skupili się na tym, jak wykorzystać energię słoneczną w taki sposób, aby zasilić energią całą planetę.
Podróż po energię na wielką skalę
W planie naukowców jest stworzenie prototypowego urządzenia, które zbiera światło słoneczne i przekształca je w energię elektryczną. Następnie w planie jest wysłanie ich w kosmos. Dodatkowo, jeśli za dwa lata do tego dojdzie, to w planach uczelni jest stworzenie kosmicznej elektrowni słonecznej o nazwie Space-based Solar Power Project (SSPP). Na ten projekt Caltech uzyskał 100 milionów dolarów, pochodzących od Donalda Brena, prezesa Irvine Company.
– Od wielu lat badałem możliwe zastosowania energii słonecznej w kosmosie. Moje zainteresowanie wspieraniem światowej klasy naukowców z Caltech wynika z wiary w wykorzystanie naturalnej mocy słońca z korzyścią dla wszystkich – mówi Donal Bren.
Jak podaje Caltech, Donald Bren po raz pierwszy dowiedział się o potencjale produkcji energii słonecznej w kosmosie z artykułu magazynu “Popular Science”. Potem w 2013 r. przekazał darowiznę, aby sfinansować ten projekt.
Jak to działa?
Jak energia czerpana z kosmosu miałaby zostać przesłana na Ziemię? Według uczelni energia słoneczna miałaby być zbierana w kosmosie i przesyłana bezprzewodowo na naszą planetę. Mikrofale pozwalają uzyskać dostęp do energii naziemnej, niezależnie od pogody i innych warunków. Dlatego to rozwiązanie stanowiłoby przełomowe odkrycie w dziedzinie energetyki. I to kosmicznej.
SSPP ma zapewnić dostawę energii na Ziemi w przystępnej cenie. Zaletą wykorzystania potencjału energii słonecznej z kosmosu jest ciągły dostęp do energii. W przypadku naziemnych instalacji PV nadwyżki energii trzeba gromadzić w sieci lub w magazynach energii, aby móc wykorzystać ją w chwili mniejszej wydajności.
źródło i fot.: caltech.edu
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.