Enterokoki w wodzie w Buchałowie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zielonej Górze przeprowadził badania jakości wody, z której korzystają mieszkańcy Buchałowa. Okazało się, że znajdują się w niej bakterie enterokoki i nie nadaje się do spożycia.

Mieszkańcom Buchałowa w gminie Świdnica przyszło w kwietniu borykać się z nieoczekiwanym problemem. Okazało się, że woda zawiera niebezpieczne dla zdrowia bakterie, enterokoki pochodzenia kałowego. Obecność mikroorganizmów wykazało badanie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Bakterie wymusiły modernizację infrastruktury

Administrator sieci wodociągowej w Buchałowie został wezwany do dostarczenia mieszkańcom zastępczego zaopatrzenia w wodę. Gmina zorganizowała beczkowóz i dostarczała wodę butelkowaną. Inspektorat wyjątkowo dopuścił do spożycia wodę w miejscowościach Drzonów, Radom i Orzewa, dostarczane przez wodociąg w Drzonowie, z zastrzeżeniem, że trzeba ją gotować przynajmniej dwie minuty i nie można używać w innych celach (np.: do mycia). 

Za przyczynę problemu kierownik Zakładu Usług Komunalnych w Świdnicy uznał przestarzałe urządzenia wodociągowe w Stacji Uzdatniania Wody w Drzonowie. Infrastruktura już od dawna nie pozwalała na właściwe oczyszczanie wody. Decyzję o modernizacji podjęto dopiero teraz…

Mieszkańcy Buchałowa są zaniepokojeni i nie bez powodu. To nie pierwsza tego typu sytuacja. Domagają się obniżenia opłat za wodę.

Woda zanieczyszczona enterokokami nie nadaje się do spożycia, nie można używać jej do higieny osobistej a nawet do prania. Jedynie zastosowanie to spłukiwanie wody w toalecie.

Źródło: portalkomunalny.pl