Fabryka magazynów energii w Polsce dzięki jv Novavis ze Storion Energy

Gazeta Wyborcza informuje o porozumieniu spółki Novavis ze Storion Energy Inc., którego celem jest budowa w Polsce fabryki magazynów energii w technologii VRFB (Vanadium Redox Flow Batteries). Szacowana wartość inwestycji to 10 mln euro.

Jak podaje Wyborcza, notowana na rynku NewConnect spółka Novavis podpisała Memorandum of Understanding w amerykańskim Storion Energy Inc., z grupy ITN Energy Systems Inc., na podstawie którego może w ramach joint venture objąć 24 proc. udziałów w powstającej spółce Storion Energy sp. z o.o., która będzie produkować systemy magazynowania energii. Zgodnie z memorandum, Novavis posiada wyłączne prawa sprzedaży produktów na terenie Polski oraz na rynkach Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Rumuni, Czech, Słowacji, Węgier i Mołdawii. Sprzedaż odbywać się będzie poprzez spółkę Voolt sp. z o.o.

Storion Energy sp. z o.o. planuje uruchomić w Polsce produkcję innowacyjnych systemów magazynowania energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries. Polski zakład ma stanowić część projektu komercjalizacji badań, na które ITN Energy Systems wydał do 2015 roku 40 mln dolarów. Produkcja ma obejmować akumulatory dla odbiorców indywidualnych, średnich, dużych i wielkich firm oraz średniej wielkości miejscowości.

W pierwszym, trzyletnim etapie produkcji sprzedaż będzie skierowana na rynek zachodnioeuropejski (głównie niemiecki). Na obecnym etapie potwierdzone zostały zamówienia na produkcję na najbliższe dwa lata. Zgodnie z przewidywaniami ITN Energy Systems, produkty VRFB stanowić będą 12-15 proc. światowego rynku magazynowania energii. Firma szacuje, że w 2017 r. globalna sprzedaż urządzeń do magazynowania energii osiągnie wartość 17 mld dolarów, a w 2020 r. 100 mld dolarów.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Nieudany plan dot. budowy biogazowni w każdej gminie

Następny artykuł

Fabryka magazynów energii w Polsce dzięki jv Novavis ze Storion Energy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , ,