Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fabryka opon zamieni się w największą dachową elektrownię PV na świecie

Fabryka opon zamieni się w największą dachową elektrownię PV na świecie

Producent opon Falken Tires postanowił zainwestować w 40 tys. paneli fotowoltaicznych, które mają pokryć fabrykę Sumitomo Rubber Industries w Tajlandii. Instalacja o powierzchni niecałych 15 boisk piłkarskich została okrzyknięta największą dachową elektrownią PV na świecie. 

Reklama

Największa dachowa elektrownia PV powstaje w Tajlandii 

Powierzchnia niecałych 15 boisk piłkarskich (ponad 100 tys. metrów kwadratowych), 40 tys. paneli słonecznych i łączna moc 22 MW – to liczby, które w skrócie opisują instalacje fotowoltaiczną powstającą w Tajlandii. Za projektem stoi producent opon Falken Tires, który postanowił zamienić jedną ze swoich fabryk w największa na świecie dachową elektrownię PV. Po ukończeniu budowy, co planowane jest na styczeń 2025 roku, nowa instalacja ma wspierać produkcję opon na rynek europejski.  

Oprócz gigantycznej elektrowni PV, zaspokojenie potrzeb elektroenergetycznych fabryki w Tajlandii będą wspomagać dwa kotły o mocy 6,6 MW zasilane biomasą. To ma uniezależnić obiekt od energii dostarczanej przez zewnętrzne przedsiębiorstwa, a także ograniczyć roczne emisje gazów cieplarnianych o 38 tys. ton CO2. Materiałem spalanym w kotłach mają być resztki z wycinki drzew kauczukowych. 

Na czym polega wytwarzanie energii z biomasy i czy to odnawialne, niskoemisyjne źródło energii? Dowiedz się więcej:

W stronę dekarbonizacji 

Projekt największej na świecie dachowej elektrowni PV to część polityki zrównoważonego rozwoju, którą realizuje Sumitomo Rubber Industries, firma macierzysta, do której należy Falken Tires. Celem jest zmniejszenie rocznych emisji CO2 z zakresu 1 i 2, czyli tych dotyczących bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych oraz pośrednich związanych z importem energii o 50% do 2030 roku. 

Przedsięwzięcie jest realizowane przy wsparciu rządów Tajlandii i Japonii. To część większego programu, który kładzie nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się. W ramach niego przedsiębiorstwa wprowadzające m.in. zaawansowane technologie służące dekarbonizacji mogą liczyć na dotacje w wysokości nawet 50% początkowych kosztów inwestycyjnych. 

Fotowoltaika na dachu obowiązkiem w Tokio 

W Japonii pojawia się coraz więce dachowych elektrowni PV. Jedną z przyczyn jest obowiązek, który planuje wprowadzić stolica kraju. W zeszłym roku zapowiedziano, że od kwietnia 2025 roku w Tokio fotowoltaika na dachu ma być koniecznością. 

Prawo dotyczące obowiązkowego montażu modułów fotowoltaicznych w Tokio prawdopodobnie obejmie nowe domy z dachami o powierzchni większej niż 20 metrów kwadratowych. Przepisy znajdą także zastosowanie wobec budynków o łącznej powierzchni dachu mniejszej niż 2 tys. metrów kwadratowych. 

Źródło i fot. główna: falkentyre.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.