Facebook i Microsoft pomogą sfinansować mikrosieci przesyłowe w Indonezji, Indiach i wschodniej Afryce

Facebook Inc. oraz Microsoft Corp. poinformowały, że wraz z funduszem Allotrope Partners będą finansować inwestycje w mikrosieci przesyłowe budowane w Azji i Afryce. Strony sformowały tzw. Microgrid Investment Accelerator (MIA), który umożliwić ma w latach 2018 – 20 zmobilizowanie około 50 milionów dolarów na inwestycje w tego rodzaju systemy w Indonezji, Indiach  na wschodzie Afryki.

Mikrosieci przesyłowe to miniaturowe systemy przesyłu energii elektrycznej, które funkcjonują niezależnie od sieci narodowej. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, około 1,2 miliarda ludzi nie ma dostępu do prądu na świecie – w większości w Afryce subsaharyjskiej oraz w krajach rozwijających się w Azji. Systemy energii odnawialnej mogą być źródłem prądu dla tych osób, jednak konieczne jest jeszcze dostarczenie jej do odbiorców. Obecnie instalacje OZE, szczególnie fotowoltaika, stają się coraz tańsze w wykorzystaniu i jedynym problemem jest budowa niewielkich sieci energetycznych, które dostarczyć mają prąd z tych systemów do odbiorców.

MIA udzielać ma grantów i pożyczek, które mają zainteresować prywatny kapitał do inwestycji w projekty OZE, mające umożliwiać przesyłanie energii uzyskanej z ekologicznych źródeł do pobliskich domów. – MIA testować będzie komercyjne możliwości powstawania mikrosieci energetycznych oraz prezentować, jak niewielka inwestycja środków uruchomić może o wiele większy kapitał prywatny, gdy inwestor już zna jakie jest ryzyko i jak się przed nim chronić” – powiedziała Alexia Kelly, prezes MIA.

Zapewnianie dostępu do energii elektrycznej jest jedną z metod, poprzez które duże firmy realizują swoją społeczną odpowiedzialność. Szczególnie, że są to firmy które wykorzystują do swojego działania urządzenia elektroniczne po stronie klientów. Zapewnianie dostępu do energii elektrycznej nowym grupom ludzi oznacza, że coraz więcej osób będzie miało dostęp do ich usług.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Facebook Data Center będzie w pełni zasilane z odnawialnych źródeł energii

Następny artykuł

Kraków włącza się do projektu PGE „e-Mobility”

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,