Farma wiatrowa w Opalenicy ruszyła

Farma wiatrowa w Opalenicy ruszyła

Spółka RWE uruchomiła w Opalenicy park wiatrowy o całkowitej mocy zainstalowanej 17 MW, co ma zasilić ponad 21 tys. gospodarstw domowych. Do końca roku RWE planuje w Polsce osiągnąć łączną moc farm wiatrowych równą 240 MW i zwiększyć liczbę odbiorców tej czystej energii do 25 tys.

Nowa siłownia wiatrowa w Opalenicy w okolicach Poznania składa się z siedmiu turbin wiatrowych Nordex o mocy 2,5 MW. Każda z nich ma 150 metrów wysokości i średnicę wirnika równą 117 metrów. W ramach prac przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia.

– Od 2008 r. wybudowaliśmy osiem farm wiatrowych w Polsce, która jest dla nas jednym z kluczowych rynków ze świetnymi warunkami wiatrowymi oraz wysokim poziomem lokalnej akceptacji dla energetyki odnawialnej. Uruchomiona właśnie „Opalenica” oraz nasz drugi park wiatrowy w Nowym Stawie, który niedługo oddamy do eksploatacji, są ostatnimi projektami realizowanymi w ramach systemu zielonych certyfikatów. Po czasach niepewności regulacyjnej w 2016 r. w życie wejdzie nowy system – aukcyjny. Mamy już pozytywne doświadczenia z systemami aukcyjnymi podobnymi do rozwiązania wprowadzonego w Polsce, na przykład w Wielkiej Brytanii. Wierzymy, że jest to obiecująca alternatywa i w związku z tym planujemy uczestniczyć w nadchodzących aukcjach, zgłaszając opracowywane przez nas projekty. Będą one obejmować ponad 300 MW w lokalizacjach o dobrych warunkach wiatrowych – wyjaśnił Hans Bünting, Prezes Zarządu RWE Innogy

– Konsekwentnie realizujemy inwestycje RWE w odnawialne źródła energii w Polsce, które wg Studium RWE „Scenariusze Rozwoju Technologii na Polskim Rynku Energii 2050” będą odgrywały coraz większą rolę. Strategia koncernu zakłada inwestycje Grupy RWE w tym sektorze w Europie na poziomie 0,5 biliona euro rocznie. Otwarcie parku wiatrowego w Opalenicy oznacza zakończenie kolejnego przedsięwzięcia. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do końca br. planujemy powiększyć nasz portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Jesteśmy już na ostatniej prostej, biorąc pod uwagę to, że właśnie rozpoczęliśmy rozruch 14 turbin o mocy 2 MW każda w farmie wiatrowej Nowy Staw II – powiedział Robert Macias, Członek Zarządu RWE Renewables Polska.

Według prognoz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) moc zainstalowana elektrowni wiatrowych w Polsce wzrośnie z dotychczasowych ponad 4.000 MW do około 7.500 MW w 2020 r.

Oprócz „Opalenicy” i „Nowego Stawu II” RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych . o łącznej mocy 214 megawatów. Zlokalizowane są w trzech regionach: w pobliżu Gdańska, na Pomorzu Zachodnim, oraz w północno-wschodniej Polsce. Po uruchomieniu elektrowni Nowy Staw II, pod koniec 2015 roku, całkowita moc zainstalowana w źródłach wiatrowych RWE w Polsce wyniesie ponad 240 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.