Farma wiatrowa współfinansowana ze środków BOŚ

Farma wiatrowa współfinansowana ze środków BOŚ

W dniu 22 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie Farmy Wiatrowej Nowotna. Zlokalizowana jest  na terenie dwóch gmin województwa pomorskiego. Farma stanowi pierwszy w Europie kompleks wyposażony w najnowocześniejszą generację turbin firmy Vestas, o łącznej mocy 40 MW.

BOŚ Bank, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udzielił na budowę obiektu kredytu w wysokości 184 mln zł, co stanowi ok. 67 proc. całkowitej wartości inwestycji, wyniosła ona ponad 273 mln zł. Sfinansowanie budowy Farmy Wiatrowej Nowotna było jedną z największych transakcji w historii Banku Ochrony Środowiska. Ta inwestycja to przykład, że nowoczesne obiekty mogą być budowane z zastosowaniem technologii polskich firm. Farma Wiatrowa Nowotna jako pierwsza w Europie została wyposażona w nową generację turbin Vestas V110, które charakteryzują się znacznie większą wydajnością od turbin poprzednich generacji. Inwestycja zlokalizowana jest w województwie pomorskim, na pograniczu gmin Stegna i Nowy Dwór. Jej budowę zakończono w kwietniu br.Wszystkie prace budowlane i elektryczne zostały wykonane przez lokalne firmy z Pomorza – SAG Elbud Gdańsk S.A. i MEGA S.A. Gdynia, przy czym nie tylko materiały budowlane, ale także wiele podzespołów elektronicznych i elektrycznych pochodzi od polskich producentów. Wieże, na których zamontowane są turbiny zostały wykonane w Stoczni Gdańskiej. Transport wielkogabarytowych elementów turbin jak również montaż specjalistycznymi dźwigami został wykonany przez polską firmę z Gdyni i polski oddział transportowej firmy z Danii.

Inwestorem Nowotnej jest hiszpański fundusz inwestycyjny Taiga Mistral, który w województwie pomorskim posiada jeszcze dwie inne farmy wiatrowe: Kobylnica (41,4 MW) oraz Subkowy (8MW). Nowotna jest drugą farmą funduszu współfinansowaną przez BOŚ Bank.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.