Farmy słoneczne i magazyny energii zdetronizują energię gazową?

Naukowcy Uniwersytetu w Minnesocie opublikowali raport, w którym wskazują, że magazyny energii są opłacalnym rozwiązaniem odnośnie zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną. Magazyny w połączeniu z zaawansowaną fotowoltaiką mogą zdetronizować energetykę gazową pod względem kosztów. 

Elektrownie gazowe są zazwyczaj używane podczas szczytowych zapotrzebować na energię elektryczną. Są łatwe w użytkowaniu ze względu na możliwość włączenia ich lub wyłączenia z eksploatacji w sposób natychmiastowy. Ellen Anderson, dyrektor laboratorium uniwersyteckiego w Minnesocie wyjaśnił, że do 2028 roku zaplanowano utworzenie nowych elektrowni gazowych, które będą generować około 1800 MW.

Amerykanie wyjaśniają także, że panele słoneczne wraz z magazynami posiadają możliwość pochłaniania promieni słonecznych w ciągu dnia oraz ich magazynowania w celach dalszej dystrybucji, gdy wieczorem wzrasta gwałtowanie zużycie energii. System elektroenergetyczny w Minnesocie jest zasilany energią słoneczną tylko w ciągu dnia. Magazyny więc są odpowiednim rozwiązaniem dla skutecznego zaspokojenia zapotrzebowania na energię wieczorami i nocą. Magazyny energii powinny być także masowo instalowane przy infrastrukturze energetyki wiatrowej. Konsultanci Strategen Consulting i Vibrant Clean Energy stwierdzili, że zależność USA od gazu wzrośnie gwałtownie, jeśli nie postawi się na instalację magazynów energii

Przedstawiciel laboratorium wyjaśnia, że koszt budowy większej liczby elektrowni słonecznych wraz z magazynami energii jest bardziej opłacalne w USA niż budowa konwencjonalnych instalacji, ponieważ technologia stosowana w energetyce słonecznej jest obecnie o wiele tańsza. Ponadto istnieje pakiet federalnych ulg podatkowych, które można włączyć do projektów budowy farm słonecznych. Władze Minnesoty wdrożyły także wiele programów operacyjnych, które dodają o wiele więcej wartości inwestycyjnych projektom OZE, niż projektom opartym na inwestycjach w infrastrukturę opartą na paliwach kopalnych.

W raporcie amerykańskich naukowców zaleca się także, że postawić na efektywniejsze wykorzystanie energetyki wiatrowej.

Źródła: MPR NEWS, US News

 

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Elektrownie wiatrowe na Litwie wygenerowały 50 % energii

Następny artykuł

Prace przy DolWin3 ukończone

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,